آمریکا: تاریخ خروج نظامی از افغانستان تغییرناپذیر نیست

محل اجلاس ناتو
Image caption جدول زمانی خروج از افغانستان در دستور کار اجلاس سران ناتو قرار دارد

وزارت دفاع آمریکا گفته است که تاریخ اعلام شده برای خروج نیروهای تحت فرماندهی آمریکا از افغانستان قطعی و تغییرناپذیر نیست.

روز جمعه، 28 آبان (19 نوامبر)، جف مورل، سخنگوی پنتاگون - وزارت دفاع آمریکا - گفت که اگرچه ایالات متحده امیدوار است نیروهای نظامی و امنیتی ملی افغانستان تا پایان سال 2014 حفظ امنیت اکثر نقاط کشور را در دست بگیرند، اما این تاریخ قطعی و تغییر نیست بلکه جنبه "امیدوارانه" دارد.

سخنگوی پنتاگون افزود که ممکن است تا آن تاریخ، نیروهای افغان هنوز در تمامی نقاط این کشور نقش رهبری عملیاتی را در دست نگرفته باشند و واحدهای نظامی آمریکا و سایر کشورها ناگزیر باشند پس از آن زمان نیز در افغانستان باقی بمانند.

اظهارات سخنگوی پنتاگون در مورد احتمال ادامه حضور نظامی خارجی در افغانستان در حالی انتشار می یابد که قرار است اجلاس سران کشورهای عضو سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - در لیسبون، پایتخت پرتغال، آغاز به کار کند.

به گفته منابع خبری، توافق بر سر آغاز روند خروج تدریجی نیروهای ناتو از ابتدای سال آینده و ادامه آن تا خروج کامل این نیروها از اکثر نقاط افغانستان تا پایان سال 2014 از موضوعات اصلی در دستور کار این اجلاس است.

پیش از این، دبیرکل پیمان ناتو در سخنانی گفته بود که اجرای طرح خروج نیروهای خارجی از افغانستان "در مسیر درست" قرار دارد و آغاز انتقال مسئولیت حفظ امنیت افغانستان به نیروهای داخلی این کشور در اجلاس لیسبون اعلام خواهد شد.

علاوه بر رهبران کشورهای عضو ناتو، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز به لیسبون سفر کرده است و قرار است در حاشیه این اجلاس، با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، و برخی دیگر از سران شرکت کننده در اجلاس دیدار و گفتگو کند.

از دیگر موضوعاتی که انتظار می رود در اجلاس لیسبون مطرح شود، ایجاد سپر دفاع ضد موشکی برای حفاظت از کشورهای اروپایی است در حالیکه قرار است، به منظور جلوگیری از مخالفت روسیه، از این کشور هم برای مشارکت در ایجاد آن دعوت شود.

بررسی استراتژی جدید ناتو برای دهه آینده از جمله در زمینه مبارزه با تهدیدات جدید مانند مقابله با حملات سایبری و تروریسم بین المللی نیز در دستور کار قرار دارد.

با اینهمه، ناظران تصمیم گیری و برنامه ریزی برای خروج ناتو از افغانستان را مهمترین چالش در برابر اعضای این پیمان در حال حاضر می دانند.

محل استقرار سربازان ناتو و آمریکا در افغانستان

مطالب مرتبط