روزنامه های کابل: شنبه، ۲۹ عقرب

اجلاس رهبران پیمان ناتو در لیسبون و مذاکرات آنها در باره افغانستان، از موضوع های عمده مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

رهبران ناتو و شماری از کشورهای دخیل در قضیه افغانستان روز جمعه، ۱۹ نوامبر در این اجلاس شرکت کردند و قرار است امروز (شنبه، ۲۰ نوامبر) مسائل مربوط به افغانستان موضوع عمده مورد بحث آنها باشد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم در این نشست شرکت کرده و قرار است امروز در آن سخنرانی کند. هشت صبح نوشته که ناتو در حالی از انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان و خروج سربازان خود از افغانستان در لیسبون مذاکره می کنند که هنوز گروه های شورشی بخش هایی از کشور را در کنترل دارند و همسایگان این کشور نیز "رویای تسلط دوباره" افغانستان را در سر دارند.

هشت صبح افزوده که گذشته از چالش هایی که بر سر راه دولت و نیروهای مسلح افغانستان وجود دارد، "اختلاف نظرهای جدی" میان دولت این کشور و متحدان غربی آن هم در مورد شیوه مبارزه با تروریسم وجود دارد.

این روزنامه اجرای استراتژی "بگیر و بکش" ژنرال دیوید پترائوس، فرمانده کل ناتو و آغاز عملیات هایی در هلمند، قندهار و شمال افغانستان از یک سو و مخالفت حامد کرزی با تهاجم های شبانه و تاکید او بر کاهش عملیات نیروهای خارجی از سوی دیگر را مثالی از این ختلاف نظرها دانسته است.

هشت صبح تاکید کرده که سران ناتو در نشست لیسبون باید کارنامه نه سال گذشته خود را در افغانستان بررسی کنند، بعد در مور شیوه مبارزه با تروریسم با دولت افغانستان به هماهنگی برسند و در زمینه انتقال مسئولیت های امنیتی هم باید توانایی های دولت افغانستان را در نظر بگیرند.

نویسنده هشدار داده است که اگر اعضای ناتو دقت لازم را در این زمینه ها در نظر نگیرند و به گونه "شتاب زده و غیرسجیده" گام بردارند، دست آوردهای نه سال گذشته "برباد" خواهد رفت و شورشیان هم فرصت بازگشت به دست خواهند آورد.

راه نجات به این نظر است که اگر واگذاری مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان از سوی نیروهای بین المللی تا سال ۲۰۱۴ صورت هم بگیرد، این امر "بسیار نمادین" خواهد بود.

به عقیده سرمقاله نویس راه نجات، نیروهای امنیتی افغانستان حتی تا سالهای پس از ۲۰۱۴ هم توانایی دفاع از خاک خود را "در برابر همسایگان دارای قدرت هسته ای" نخواهند داشت.

نویسنده افزوده که باگذشت یک دهه از حضور جامعه جهانی در افغانستان که مدعی ساختن ارتشی مجهز برای افغانستان است، هنوز امکانات آموزشهای نظامی و جنگ افزارهای مدرن در اختیار این ارتش قرار نگرفته است.

به تعبیر راه نجات ارتشی که هنوز قادر به پرداختن حقوق ماهیانه نفرات خود نیست، آرزوی آن برای دست یابی به توانایی دفاع دفاع مستقل از کشور تا سال ۲۰۱۴ تحقق نخواهد یافت.

روزنامه دولتی انیس نوشته که مذاکرات اعضای ناتو در اجلاس لیسبون برای افغانستان "رویدادی مهم" شمرده می شود، اما جامعه جهانی باید تعهد کند که افغانستان را "رها نمی کند".

به نوشته انیس، شرکت کنندگان اجلاس لیسبون در باره انتقال تدریجی مسئولیت ها به نیروهای امنیتی افغانستان گفتگو می کنند، اما کشورهای دخیل در قضیه افغانستان به نحوی به حمایت از این نیروها تا سالهای پس از آن هم ادامه خواهند داد.

روزنامه به نقل از نخست وزیر استرالیا نوشته که نیروهای این کشور و شماری از کشورهای دیگر دست کم تا سال ۲۰۲۰ در زمینه آموزش نیروهای امنیتی افغانستان سهم خواهند داشت.

انیس افزوده که حامد کرزی امروز شنبه، ۲۰ نوامبر، در اجلاس لیسبون سخنرانی و دیدگاههای خود را در باره انتقال مسئولیت به نیروهای افغانستان بیان خواهد کرد. به نوشته این روزنامه، آقای کرزی بر تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان تاکید خواهد کرد.

"دعوت دوباره رئیس جمهوری کرزی و انکار مجدد ملا عمر" تیتر اول روزنامه باختر است که به تعبیر نویسنده، آقای کرزی در روز عید قربان "مثل هر عید دیگر" از افراد وابسته به گروه طالبان دعوت به دست کشیدن از جنگ و پیوستن به روند صلح کرد.

به نوشته این روزنامه، ملا عمر هم "مثل هر عید دیگر" با صدور پیامی بر ادامه جنگ تاکید کرده و این چنین رد و بدل کردن پیام ها به "بازی دوامداری" تبدیل شده که حالا برای هر کسی "قابل پیشبینی" شده است.

به تعبیر باختر، سخنان آقای کرزی در روز عید قربان برای دعوت از طالبان به مصالحه "عاطفی" بود و مورد توجه مخالفان او قرار نگرفت. به نظر نویسنده، این موضوع بیانگر "شکنندگی" مصالحه در افغانستان است.

به نظر باختر ریشه های آنچه که برای صلح در نظر گرفته شده، "مستحکم نیست" و دلیل آن این است که در برخی موارد نمایندگان شورشیان و دولت با هم در نشست هایی مانند، نشست مالدیو، شرکت می کنند، اما بعد این نشست ها را کم اهمیت جلوه می دهند و حتی حضور خود در این نشست ها را هم تکذیب می کنند.

به نظر روزنامه، "تفاوت میان ادعاها و انکار کردنها" از سوی جوانب مختلف در زمینه صلح نشان می دهد که "تقابل مرموزی" وجود دارد. باختر هشدار داده که موجودیت چنین تقابلی می تواند باعث ایجاد "ذهنیت منفی" در میان مردم شود.

مطالب مرتبط