گفتگو با فرهاد دریا درباره کنسرت هلمند

فرهاد دریا آواز خوان افغان
Image caption فرهاد دریا آواز خوان افغان

فرهاد دریا آواز خوان افغان و سفیر صلح سازمان ملل برای کشورش در روز نزدهم نوامبر کنسرتی در لشکرگاه مرکز ولایت هلمند برگزار کرد. او پیشتر در هرات و مزار شریف نیز کنسرت صلح برپا کرده بود.

او می گوید آنچه از هلمندی ها در این کنسرت دید او را به وجد آورده است. او در یک گفتگو با بی بی سی گفت تصویری که بخاطر گزارش های رسانه ها از هلمند داشته با آنچه دیده است بسیار متفاوت بود.

هلمندی که دریا ازش سخن می گوید جایی است که هزاران جوان از سراسر این ولایت و نیز از ولایات اطراف برای تماشای کنسرت او آمده اند و گروه عظیمی نیز حتی پس از پایان کنسرت در حال رسیدن به محل برگزاری آن - استدویوم ورزشی لشکرگاه - بوده اند.

فرهاد دریا می گوید کنسرت در تاریکی برپا شد و به خوبی نمی توانسته همه حاضران را ببیند اما گفت در حدود 300 زن نیز در محل ویژه ای برای تماشای کنسرت آمده بودند.

به گفته فرهاد دریا در کنسرت لشکرگاه در حدود 40 هزار نفر حضور داشته اند.

دریا حتی گفت که شماری از مخالفان دولت را هم به چشم سر دیده است که در کنسرت حضور داشته اند. از او پرسیدیم آیا فرصت صحبت با مخالفان را هم داشته است؟ در پاسخ گفت در این باره در آینده به صورت مفصل سخن خواهد گفت.

دریا با سفر به هر جایی که می توانسته برود، سعی دارد تا با جوانان افغان که بر اساس گزارش سازمان ملل متحد بیش از هفتاد درصد جمعیت افغانستان را تشکیل می دهند، سخن بگوید و از درد دل های آنان باخبر شود و حرف های دل آنان را به گفته خودش به تصمیم گیرندگان و اهالی سیاست برساند.

عکس های جریان کنسرت لشکرگاه در سایت بی بی سی نشان می دهند که جمعیت عظیمی از جوانان در محل جمع آمده اند و از ظواهر شان می توان دریافت که آنها به موسیقی دلبستگی فراوانی دارند.

گروه طالبان با موسیقی مخالفت می ورزند و گوش دادن به آهنگ را کاری خلاف شرع می دانند.

گروه همکاران فرهاد دریا با موتر از کابل به هلمند رفتند و آنگونه که خود می گوید با هیچ مشکل امنیتی در طول را مواجه نشدند.

البته تدابیر امنیتی برای برگزاری کنسرت شدید بوده است اما به نظر می آید که صدای صلح خواهانه این آوازخوان حالا به گوش مخالفان دولت هم رسیده باشد.