به روز شده:  12:11 گرينويچ - 21 نوامبر 2010 - 30 آبان 1389

سیاست افغانستان

نوزده 'نامزد برنده' انتخابات افغانستان از فهرست حذف شدند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان، نام نوزده نفر از نامزدهای انتخابات پارلمانی این کشور را از فهرست ابتدایی برنده های انتخابات حذف کرده است.

این کمیسیون اعلام کرده است که در آرای مربوط به این افراد، "به صورت گسترده تقلب" صورت گرفته بود.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی همچنین نام دو نفر از کسانی را که بیشترین آرا را در میان بازندگان انتخابات داشتند و آرای آنها نیز تقلبی شناخته شده بود، باطل اعلام کرده است.

این اقدام به دلیل جلوگیری از راهیابی این دو نفر به فهرست نهایی برندگان صورت گرفته است.

افرادی که به تازگی از فهرست برندگان انتخابات افغانستان حذف شده اند، مربوط به ولایات مختلف افغانستان می شوند، اما بیشترین این افراد مربوط ولایت هرات (پنج نفر) است.

روز دوشنبه، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، پایان کار بررسی شکایات "جدی" انتخاباتی را اعلام کرد.

این کمیسیون پس از برگزاری انتخابات پارلمانی ۲۷ سنبله/شهریور، بیش از پنج هزار هشتصد و پنجاه شکایت انتخاباتی دریافت کرده و آنها را به سه بخش الف، ب و ج دسته بندی کرد و به گفته مقامهای کمیسیون شکایات انتخاباتی، شکایت های دسته الف، که شامل نزدیک به دو هزار و پانصد شکایت می شد، در صورت اثبات صحت آنها، می توانست بر نتایج انتخابات تاثیر بگذارد.

احمد ضیا رفعت، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته است که بررسی این شکایت ها بر نتایج انتخابات "قطعا تاثیرگذار" بوده است.

رسیدگی به شکایات انتخاباتی باعث شده اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی افغانستان با تاخیر روبرو شود.

پیش از این، نگرانی هایی مطرح شده است که برخی از مقامات حکومتی افغانستان در تلاش "مداخله" در روند انتخابات و تغییر نتایج نهایی آن بوده اند.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان نیز گفته بود که برخی از حلقات دولتی در تلاش هستند تا نامزدهای مورد نظر آنها وارد پارلمان دوم افغانستان شوند.

پیش از این حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، گفته بود که انتخابات در برخی از ولایت ها، از جمله در غزنی، منجر به تامین وحدت ملی نشده است و نهادهای انتخاباتی باید کاری در این زمینه انجام دهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.