نشریات کابل: یکشنبه 30 عقرب

تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی افغانستان و اجلاس ناتو در پرتغال، موضوع اصلی مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه راه نجات سرمقاله خود را به تاخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان اختصاص داده است.

این روزنامه نوشته که نهادهای مسئول انتخاباتی در افغانستان با رسیدگی جدی به تخلفاتی که در جریان انتخابات صورت گرفت، تا حدی توانسته اند اعتماد مردم را نسبت به کار خود جلب کنند.

راه نجات اما نوشته که اگر از یک سو تاخیر در اعلام نتایج انتخابات و ادامه بررسی تخلفات انتخاباتی، مردم را به شفافیت این روند امیدوار کرده، از جانب دیگر، این نگرانی را نیز بوجود آورده است که با تاخیر در این روند، در کار کمیسیون انتخابات "اعمال نفوذ" صورت گیرد.

نویسنده از کمیسیون انتخابات خواسته است که برای رفع این نگرانی، به کار خود در اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی سرعت بدهد.

روزنامه چراغ به اجلاس ناتو در پرتغال توجه کرده و نوشته است که همزمان با برگزاری این اجلاس، "تنشها" میان کابل و واشنگتن بیشتر شده است.

روزنامه نوشته که این تنشها، احتمالا بر اجلاس ناتو که برای گفتگو در مورد وضعیت افغانستان تشکیل شده، سایه انداخته و آن را "تحت تاثیر جدی" قرار می دهد.

چراغ نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، به تازگی از عملیات های شبانه نیروهای آمریکایی در کشورش انتقاد کرده، اما وزیر خارجه آمریکا از این عملیات ها دفاع کرده و آن را بخش مهمی از استراتژی آمریکا در مبارزه با تروریسم در افغانستان دانسته است.

نویسنده چراغ به این باور است که شدت گرفتن این تنشها، در حالی که ناتو در نشست مهمی، روی آینده افغانستان بحث می کند، امیدوار کننده نیست.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود به اعلامیه مشترک افغانستان و ناتو در اجلاس پرتغال پرداخته و آن را برای آینده افغانستان "امیدوار کننده" دانسته است.

این روزنامه نوشته که در اعلامیه، به نکات ظریفی اشاره شده است که برای افغانستان می تواند اهمیت زیاد داشته باشد.

از جمله، نویسنده به تاکید ناتو به احترام به "حاکمیت ملی" افغانستان اشاره کرده و نوشته که این مسئله، برای استقلال افغانستان اهمیت دارد.

هشت صبح همچنین به بخش دیگری از این اعلامیه توجه کرده که در آن آمده است، ناتو هیچ اراده ای به حضور دوامدار در افغانستان ندارد و نمی خواهد از حضورش در افغانستان علیه ملت های دیگر استفاده شود.

نویسنده افزوده که یادآوری و تاکید روی این مسئله، برای برخی از همسایه های افغانستان که در پی یافتن "فرصتی برای بهانه جویی" هستند، ضروری است.

روزنامه ویسا نیز با آنکه از اجلاس ناتو در پرتغال حمایت کرده، اما نوشته تا زمانی که اختلاف نظر میان ناتو و دولت افغانستان از بین نرود، برگزاری چنین اجلاسها، موثر نخواهد بود.

این روزنامه نوشته که هم اکنون اختلاف نظرهای فراوانی میان حکومت افغانستان و جامعه جهانی در مورد مذاکره با طالبان و چگونگی تامین صلح در این کشور باقی است.

نویسنده ویسا افزوده که ادامه این وضعیت، دورنمای سپردن مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان را مغشوش می کند.