کلینتون: کرزی از استراتژی آمریکا حمایت کامل می کند

هیلاری کلینتون
Image caption هیلاری کلینتون می گوید واشنگتن نگرانی های حامد کرزی از عملیات شبانه را درک می کند

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا گفته است که حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از استراتژی واشنگتن، از جمله حملات شبانه به شورشیان، حمایت کامل می کند.

آقای کرزی هفته پیش به روزنامه واشنگتن پست گفت که مردم افغانستان از نه سال عملیات نظامی آمریکا به تنگ آمده اند.

اما هیلاری کلینتون روز یکشنبه در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی بی اس گفت: "او بطور کامل از این استراتژی حمایت می کند و بطور کامل پشتیبان این واقعیت است که این (استراتژی) پیشرفتهایی حاصل کرده است."

به گفته خانم کلینتون آقای کرزی اظهار داشته او از حمله شبانه ای که به کشته شدن رهبران طالبان منجر شود پشتیبانی می کند، اما خواستار تجدید نظر واشنگتن در عملیاتی است که در آن شش غیرنظامی بیگناه و یا یک جوان ۱۹ ساله دون پایه ای که به طالبان پیوسته کشته می شود.

وزیر خارجه آمریکا گفت دیوید پتریوس فرمانده نیروهای بین المللی در افغانستان نگرانی آقای کرزی را درک می کند و این دو در حال همکاری و یافتن راه حلی برای این مسئله هستند.

بر اساس توافقنامه اخیر ناتو با حامد کرزی، نیروهای این سازمان تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی مسئولیت تامین امنیت در سراسر افغانستان را به طور کامل به دولت این کشور واگذار خواهند کرد.

انرس فو راسموسن دبیر کل ناتو گفته است این روند از سال آینده به طور رسمی آغاز خواهد شد و فرماندهی نیروها بتدریج در ولایت های آرام تر به نیروهای افعان سپرده می شود.

با این مقام های آمریکایی تاکید کرده اند که این لزوما به معنای پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان نیست.

هیلاری کلینتون در مصاحبه های دیگری با شبکه های ان بی سی و فاکس نیوز گفت که آمریکا حضوری دائمی در افغانستان نخواهد داشت، اما با توجه به شرایط چهار سال دیگر ممکن است به حمایت های خود از نیروهای امنیتی و نظامی افغان برای مبارزه با طالبان ادامه دهد.

مطالب مرتبط