ابراز تاسف رئیس مجلس افغانستان از حذف ۱۹نامزد برنده انتخابات

محمد یونس قانونی
Image caption قانون: "خوب است که به حکم قانون انتخابات، قناعت نامزدها فراهم شود."

یونس قانونی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان نسبت به حذف نامهای ۱۹ نامزد انتخابات پارلمانی از فهرست برندگان نتایج اولیه انتخابات ابراز تاسف کرده است.

هفت عضو کنونی مجلس که اسامی آنها در نتایج اولیه انتخابات ۲۷ سنبله/شهریور در فهرست برندگان بود، هم شامل این ۱۹ نفر هستند.

مقامهای کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی روز یکشنبه (۳۰ عقرب/آبان) اعلام کردند که تصمیم حذف اسامی این نامزدها از فهرست برندگان انتخابات را به دلیل "تقلب گسترده" در انتخابات به نفع آنها اتخاذ کرده اند.

هر چند مذاکرات اعضای مجلس نمایندگان در روز دوشنبه (اول قوس/آذر) به دلیل نرسیدن شمار اعضای حاضر در مجلس به حد "نصاب"، نشست رسمی برگزار نشد، اما شماری از آنها نسبت به تصمیم اخیر کمیسیون شکایات انتخابات واکنش نشان دادند.

یونس قانونی، رئیس مجلس گفت در میان نامزدهای رد صلاحیت شده کسانی هستند که "کوچکترین شائبه تقلب، تخطی و تزویر در وجود آنها احساس نمی شود و نیازی به تقلب ندارند".

آقای قانونی افزود: "اگر در این مورد برخورد سلیقه ای صورت گرفته باشد، اشتباه و نادرست است. خوب است که به حکم قانون انتخابات، قناعت نامزدها فراهم شود."

رئیس مجلس نمایندگان این سخنان را در پی اعتراض شماری از این ۱۹ نامزد در مورد تصمیم اخیر کمیسیون شکایات انتخاباتی اظهار کرده است.

احمد خان سمنگانی، عضو کنونی مجلس و یکی از این نامزدها که در اجلاس روز دوشنبه مجلس حاضر بود، گفت: "این (تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی) تصمیم یک فرد است، این شخصیت کشی است، این عقده گشایی است."

آقای سمنگانی که از فرماندهان سابق حزب جنبش ملی اسلامی به رهبری عبدالرشید دوستم است، در مجلس تاکید کرد که "از حق خود دفاع" می کند.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی همچنین نامهای دو نفر از نامزدهایی که بیشترین آرا را در میان بازندگان انتخابات در ولایت های خود داشتند را نیز از فهرست نامزدها حذف کرده است.

این اقدام به دلیل جلوگیری از ورود این دو نفر به فهرست نهایی برندگان انتخابات صورت گرفته است.

حذف نام چند نامزد برنده در این ولایت ها راه را برای ورود این دو نامزد بازکرده بود و اگر نامهای آنها حذف نمی شد، این دو نفر وارد مجلس می شدند.

اسامی افرادی که به تازگی از فهرست برندگان انتخابات افغانستان حذف شده است، از ولایت های مختلف افغانستان هستند، اما بیشترین آنها از حوزه انتخاباتی هرات هستند.