روزنامه های کابل: دوشنبه، اول قوس

روزنامه های امروز چاپ کابل بیشتر به بررسی حذف اسامی ۱۹ نامزد برنده انتخابات و توافق افغانستان و ناتو برای واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان پرداخته اند.

هشت صبح نوشته این که نام ۱۹ نامزد "ظاهرا برنده" انتخابات از فهرست نامزدهای برنده حذف شود، "جای تاثر و تاسف" ندارد، اما این که "آرای مردمی که صادقانه پای صندوق های رای رفتند"، چرا باطل اعلام شود.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی روز یکشنبه، ۲۱ نوامبر، اعلام کرد که اسامی این ۱۹ نامزد و دو نامزد دیگر، که در میان بازندگان ولایات خود بیشترین آرا را داشتند، از فهرست نامزدها حذف شده است. این کمیسیون دلیل این امر را "تقلب گسترده" در انتخابات به نفع این نامزدها اعلام کرده است.

به نظر هشت صبح، این که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی آرای صدها محل رای گیری را باطل اعلام کرده، تنها "بخشی" از وظیفه خود را انجام داده و به باور روزنامه هنوز مشخص نیست که چه مقدار از "آرای سالم" در این میان باطل شده است.

مقامات کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان گفته اند که این آرا به دلیل "تقلب گسترده" در مراکز مختلف رایگیری و در مناطق مختلف کشور باطل اعلام شده است.

سرمقاله نویس هشت صبح انتقاد کرده است که طالبان با تفنگ مانع رای دهی مردم می شوند و متصدیان امور انتخاباتی به صورت دیگری مردم را از حقوق شان "محروم" می کنند.

خدمتگار نوشته به جای کسانی که نامهای آنها از فهرست برندگان انتخابات حذف شده است، افرادی شانس ورود به مجلس را یافته اند که ترکیب آنها بیانگر در نظر گرفتن برخی "مصلحت های قومی، سیاسی و گروهی" از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی در این مورد است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی چنین ادعاها را رد کرده اند.

روزنامه به گونه تلویحی افزوده است که دلیل این "مصلحت اندیشی" نارضایتی ناتو از ترکیب مجلس آینده افغانستان بوده است، نویسنده اما توضیح بیشتری در این مورد ارائه نکرده است.

خدمتگار اسامی افرادی که به نظر روزنامه پس از حذف اسامی ۲۱ نامزد انتخاباتی احتمالا وارد مجلس خواهند شد را در گزارش خود آورده است، اما نهادهای انتخاباتی هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده اند.

راه نجات توافق دولت افغانستان و سازمان ناتو در مورد واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان را در سرمقاله خود بررسی کرده و نوشته که این توافق مبتنی بر راهبرد مشخصی نیست.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و اندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو روز شنبه، ۲۰ نوامبر، در پایان اجلاس سران ناتو در لیسبون این موافقتنامه را امضا کردند.

بر اساس این توافقنامه، نیروهای ناتو در انتهای سال ۲۰۱۴ میلادی مسئولیت تامین امنیت در سراسر افغانستان را به طور کامل به دولت این کشور واگذار خواهند کرد.

به نظر نویسنده راه نجات در حالی که ارتش افغانستان توانایی های لازم، تجهیزات کافی و نیروی هوایی ندارد، قابل پیشبینی نیست که ارتش این کشور بتواند تا سال ۲۰۱۴ میلادی چنین توانایی را به دست آورد.

راه جات همچنین افزوده است که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و اندرس فوگ راسموسن تنها اعلامیه ای را در این مورد امضا کرده اند که "ضمانت اجرایی ندارد".

نویسنده در ادامه آورده است که "رئیس جمهوری ما و تیم همراه وی از اجلاس لیسبون بدون به دست آوردن سندی الزام آور بازگشتند و جای این سند در روابط افغانستان با کشورهای کمک کننده و پیمان ناتو همچنان باقی است".

چراغ نوشته است که هرچند طرح واگذاری مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان در راستای خروج نیروهای خارجی از افغانستان برنامه ریزی شده، اما اجرای آن با "موانع عمده ای" رو به رو است.

به نظر نویسنده، کمبود آموزش، تجهیزات و حتی تعداد نفرات نیروهای مسلح افغانستان، از بزرگترین موانع بر سر راه اجرای این طرح شمرده می شود. به نوشته چراغ، هر چند تلاشهایی برای حل این مشکلات صورت گرفته است، اما هنوز "نیازمندی های شدیدی" در این زمینه وجود دارد.

نویسنده چراغ در ادامه پرسیده است که اگر ناتو در ده سال گذشته نتوانسته است که نیروهای مسلح افغانستان را به موقعیتی برساند که به طور مستقلانه از کشور دفاع کنند، چگونه ممکن است که این کار در ظرف چهار سال آینده انجام داده شود.

به باور چراغ، یکی از اهداف و دغدغه های اصلی در ده سال گذشته ایجاد "ارتش افغانی" بود که بتواند در برابر تهدیدهای امنیتی مبارزه موثر کند، ولی این طرح از همان آغاز با چالش هایی مواجه شد. به نظر نویسنده "مخالفت پاکستان و ایران" دلیل اصلی این امر بوده است.