روزنامه های کابل: سه شنبه، ۲ قوس

سردبیران روزنامه های چاپ امروز کابل در حاشیه امضای توافقنامه اخیر میان افغانستان و ناتو در مورد واگذاری مسئولیت های امنیتی به نیروهای مسلح افغانستان، بیشتر قلم زده اند.

این تواقفنامه، در ۲۰ نوامبر و در پایان اجلاس سران ناتو از سوی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان و اندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو امضا شد. بر اسان این توافقنامه، تا سال ۲۰۱۴ میلادی مسئولیت کنترل امنیت سراسر افغانستان به طور کامل به نیروهای مسلح این کشور واگذار خواهد شد.

باختر در سرمقاله خود با اشاره به سخنان اخیر یونس قانونی، رئیس مجلس نمایندگان نوشته که با همه "جاذبه هایی" که مجلس برای "همه زورداران" دارد، چرا به صلاحیت های مجلس "وقعی گذاشته نمی شود".

آقای قانونی روز دوشنبه (اول قوس/آذر) در واکنش به امضای توافقنامه اخیر میان آقای کرزی و آقای راسموسن در باره واگذاری مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان گفت که در این خصوص باید با مجلس مشورت می شد.

به نظر باختر، "حکومت همواره تلاش دارد که در کارهایش دست بازتری داشته باشد و از مزاحمت های پارلمان خاطره خوشی ندارد." نویسنده افزوده که این روش دولت به ویژه در کارهایی که با صلاحیت های مجلس در زمینه قانونگذاری کمتر ارتباط داشته باشد، وضاحت بیشتری دارد.

به عقیده روزنامه، نمایندگان مجلس خود در به وجود آوردن این وضعیت "نقش اصلی" را داشته اند و کارهایی که در چند سال اخیر از نشانی مردم و "خلاف منافع عمومی" انجام شده و همچنین "تنش های قومی، زبانی و تفرقه انگیزانه" که در مجلس جریان داشته، از اهمیت مجلس در اذهان مردم کاسته است.

باختر در ادامه افزوده که هرچند این وضعیت به سود کشور نیست، اما حالا اگر رئیس مجلس بگوید که دولت به صلاحیت های مجلس وقعی نمی گذارد، نه از سوی مردم در این زمینه واکنشی دریافت می کند و نه دولت به آن ارزشی قایل است.

روزنامه دولتی انیس در تتر اول خود از توافقنامه دولت افغانستان و ناتو به عنوان "اعلامیه" دوجانبه نام برده و نوشته که شورای وزیران افغانستان این اعلامیه را مورد تایید قرار داده است.

انیس در سرمقاله خود نوشته که سال ۲۰۱۴، آخرین سال کنترل نیروهای خارجی بر اوضاع امنیتی افغانستان خواهد بود و این موضوع زمینه را برای خروج نیروهای خارجی از کشور فراهم می کند.

این روزنامه در ادامه افزوده است که مخالفان دولت افغانستان که پیش از این همواره خروج نیروهای خارجی از کشور را به عنوان پیش شرط مذاکرات صلح قرار داده بودند، با خروج این نیروها از کشور، هیچ بهانه ای برای آنان نمی کند.

آرمان ملی نوشته که افغانستان می تواند از توافقنامه لیسبون سود زیادی ببرد. به نوشته روزنامه، ملزم شدن ناتو برای ادامه حمایت هایش از نیروهای مسلح افغانستان، تاکید بر آموزش و تجهیز این نیروها، پس از سال ۲۰۱۴ میلادی، از سودمندی های این توافقنامه برای افغانستان است.

به نظر نویسنده آرمان ملی، هنوز هم در باره واگذاری مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان تا سال ۲۰۱۴ میلادی تردیدهایی وجود دارد. روزنامه دلیل آن را کمبود جنگ ابزار و پایین بودن کیفیت آموزش این نیروها عنوان کرده است.

روزنامه همچنین به این باور است که تعهد ناتو در این توافقنامه برای تقویت نیروهای مسلح افغانستان و آموزش آنان و همچنین تجهیز این نیروها با استانداردهای ناتو، برای افغانستان حیاتی است. آرمان ملی افزوده که اگر این موارد تحقق یابد، ارتش افغانستان به یکی از ارتش های قدرتمند منطقه تبدیل خواهد شد.

هشت صبح با اشاره به اظهارات اخیر هیلاری کلینتون که گفته حامد کرزی از استراتژی آمریکا در مورد افغانستان، از جمله در مورد تهاجم های شبانه ارتش آمریکا علیه شورشیان پشتیبانی کامل می کند، پرسیده که چه کسی حقیقت را می گوید.

پیش از این آقای کرزی گفته است که نظامیان آمریکایی باید عملیات های خود را محدود کنند و از جمله تهاجم های شبانه علیه شورشیان را متوقف کنند. او همچنین گفته است که گشت و گذار نظامیان آمریکایی در مناطق مختلف افغانستان باعث ایجاد حساسیت علیه آنها می شود.

به نظر هشت صبح، میان اظهارات آقای کرزی و خانم کلینتون "تعارض جدی و غیرقابل توجیه" وجود دارد و نویسنده با لحن کنایه آمیزی افزوده که اگر در اجلاس لیسبون (۱۹ و ۲۰ نوامبر) "معجزه ای روی داده باشد که بر اساس آقای کرزی برخلاف موضع قبلی خود موضع گرفته باشد، ما از آن بی خبریم".

نویسنده روزنامه همچنین با اشاره به موضعگیری اخیر آقای کرزی نوشته که اگر سخنان خانم کلینتون راست باشد، "با آدم دمدمی مزاجی رو به رو هستیم که به هیچ گفته اش نمی توان باور کرد."

راه نجات با اشاره به اظهارات اخیر وزیر خارجه پاکستان که گفته ناتو باید متوجه پیامدهای خروج نیروهای خود از افغانستان باشد، نوشته که این بار پاکستان برخلاف مواضع پیشین خود نسبت به خروج نیروهای خارجی از افغانستان اظهار نگرانی کرده است.

به نظر نویسنده، پاکستان در سه دهه گذشته از بحران در افغانستان سود برده و تلاش کرده است که در این میان به عنوان "بازیگر اصلی نقش آفرینی" کند. به نوشته راه نجات، پاکستان از یک سو به عنوان متحد استراتژیک غرب در منطقه حضور داشته و از سوی دیگر از شورشیان افغان به صورت "مستقیم و غیرمستقیم" حمایت کرده است.

راه نجات در پاسخ به این پرسش که اکنون چه عواملی باعث شده که پاکستان نگران خروج نیروهای خارجی از افغانستان شود، نوشته که "پاکستان در بازی با این آتش، شعله های جنگ را در سرزمین خود روشن ساخته و اینک با خروج نیروهای ناتو از افغانستان، خود را از مهار کردن پیامدهای آن عاجز می داند".

روزنامه افزوده که سفر اخیر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به هند و "توافقات غیرمترقبه" آمریکا با هند، این نگرانی را برای پاکستان به وجود آورده که با خروج ناتو از افغانستان، دیگر ابتکار عمل به دست پاکستانی ها نه بلکه به دست هندی ها خواهد بود.