رئیس جمهوری افغانستان: امضای توافقنامه با ناتو دستاوردی بزرگ است

حامد کرزی، بان کی مون و اندرس فوگ راسموسن
Image caption رئیس جمهوری افغانستان و دبیر کل ناتو این توافقنامه را در حضور دبیر کل سازمان ملل امضا کردند

رئیس جمهوری افغانستان امضای توافقنامه دولت این کشور و پیمان ناتو در باره واگذاری مسئولیت امنیتی به نیروهای افغان را "دستاوردی بزرگ" خوانده است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که برای شرکت در اجلاس سران ناتو به لیسبون، پایتخت پرتغال سفر کرده بود، در بازگشت به کابل به خبرنگاران گفت که برای افزایش توانمندی ارتش ملی افغانستان به منظور بر عهده گرفتن مسئولیت حفظ امنیت کشور تلاش بیشتری خواهد شد.

وی در عین حال تاکید کرده است که حضور نیروهای تحت امر ناتو، از جمله آمریکائیان در افغانستان پس از انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای ملی هم ادامه خواهد یافت.

توافقنامه انتقال مسئولیت حفظ امنیت افغانستان به نیروهای ملی این کشور روز 20 نوامبر و در پایان اجلاس سران ناتو در لیسبون، بین آقای کرزی و اندرس فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو به امضا رسید.

بر اساس این توافقنامه، نیروهای ناتو در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی مسئولیت تامین امنیت در سراسر افغانستان را به طور کامل به دولت این کشور واگذار خواهند کرد.

پیش از این نگرانی هایی در محافل سیاسی افغانستان مطرح شده بود حاکی از اینکه نیروهای مسلح با توجه به کمبود آموزش و جنگ افزارهای ناکافی، قادر به حفظ امنیت کشور نخواهند بود.

آقای کرزی ضمن تایید ناکافی بودن تجهیزات ارتش افغانستان، تاکید کرد که تقویت و تجهیز نیروهای مسلح این کشور "وظیفه خود افغانها" است و "افغانستان خودش خود را نگه می دارد و افغانها ملت نیرومندی هستند".

رئیس جمهوری افغانستان همچنین گفت که خواستار کمک کشورهای عضو ناتو در زمینه تجهیز نیروهای مسلح این کشور است، اما افزود که اگر آنها به این درخواست پاسخ مثبت ندهند، افغانستان به عنوان کشوری مستقل از کشورهای دیگر جنگ افزار خواهد گرفت.

حامد کرزی از کشور خاصی نام نگرفت، اما گفت که تا دو روز دیگر به روسیه خواهد رفت و هدف از این سفر را تحکیم روابط سیاسی میان افغانستان و روسیه عنوان کرد.

رئیس جمهوری افغانستان در عین حال در بخشی از سخنان خود تاکید کرد که واگذاری مسئولیت های امنیتی به نیروهای مسلح افغانستان به معنای پایان حضور ناتو و آمریکا در این کشور نیست.

Image caption آقای کرزی هشدار داد که اگر آمریکا و دیگر اعضای ناتو به نیروهای افغان جنگ افزار ندهند، افغانستان از کشوری دیگر اسلحه خواهد گرفت

آقای کرزی در مورد ادامه حضور نیروهای تحت امر ناتو، به ویژه آمریکا، به عنوان "هم پیمان افغانستان" در این کشور، پس از سال ۲۰۱۴ میلادی گفت که آنها به نقش حمایتی خود از نیروهای افغان ادامه خواهند داد.

وی افزود: "حضور آمریکا در افغانستان به عنوان یک هم پیمان به خیر افغانستان است" ولی تاکید کرد که این حضور باید مبتنی بر تعهد دوجانبه باشد.

رئیس جمهوری افغانستان همچنان گفت که بر اساس توافقنامه جدید، این کشور حق دارد که از هم اکنون تا سه سال دیگر در باره "قانونمندسازی" حضور نیروهای خارجی در افغانستان اقدام کند ولی در این مورد توضیح بیشتری نداد.

حامد کرزی روابط افغانستان و آمریکا را "گسترده، استراتژیک و مهم" خواند و در عین حال تاکید کرد که این روابط به مناسبات افغانستان با کشورهای همسایه، از جمله ایران، چین، روسیه و دیگر کشورهای منطقه آسیب نخواهند رساند.