پنتاگون از پیشرفت نسبی در افغانستان خبر داد

Image caption وزارت دفاع آمریکا در حومه واشنگتن قرار دارد

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرده که پیشرفت در جنگ افغانستان با افت و خیز همراه بوده اما در بهار و تابستان امسال به موفقیت هایی در برابر شورشیان طالبان دست یافته است.

پنتاگون روز دوشنبه (۲۳ نوامبر) با ارائه یک گزارش مفصل به کنگره، اوضاع افغانستان بین اول آوریل تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۰ را تشریح کرد.

وزارت دفاع آمریکا گفته است که میزان خشونت ها در این شش ماه به شدت افزایش یافت.

به گفته پنتاگون، موارد درگیری با شورشیان در این دوره نسبت به سال ۲۰۰۷ دست کم ۳۰۰ درصد افزایش یافت.

مقام های نظامی ایالات متحده افزایش چشمگیر نیروهای آمریکایی در افغانستان که به دستور باراک اوباما انجام شد را علت تشدید خشونت ها اعلام کرده اند.

پنتاگون می گوید: "تلاش ها برای کاهش توانایی شورش از جمله پناهگاه ها و حمایت تدارکاتی نشات گرفته آن از پاکستان و ایران، نتایج قابل سنجشی به بار نیاورده است."

وزارت دفاع آمریکا می افزاید: "این شورش ثابت کرده که که مقاوم است و توانایی تدارکاتی، فرماندهی و کنترل مستمر دارد."

با این حال، پنتاگون گفته است که عملیات نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا در ولایت هایی مانند قندهار و هلمند علیه شورشیان نتایج مطلوبی به ویژه در سطح محلی بوجود آورده است.

پنتاگون گفت که امنیت در افغانستان به تدریج در حال گسترش است.

آمریکا از ماه ژانویه ۲۰۱۱ روند خروج تدریجی نیروهایش از افغانستان را آغاز خواهد کرد.

آمریکا حدود ۹۷ هزار نیرو در افغانستان دارد. تعداد نیروهای کشورهای هم پیمان ایالات متحده در افغانستان حدود ۴۸ هزار نفر است .

آمریکا و متحدانش در نظر دارند که در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی مسئولیت تامین امنیت در سراسر افغانستان را به طور کامل به دولت این کشور واگذار کنند.

پنتاگون درباره شورشیان هشدار داده است: "قدرت طالبان در این طرز تفکر نهفته است که نیروهای ائتلاف به زودی (افغانستان) را ترک خواهند کرد."

پنتاگون می افزاید که این باور باعث می شود که مردم فکر کنند که طالبان در نهایت در افغانستان پیروز خواهد شد.

مقام های آمریکایی در این گزارش ایران را هم متهم کرده اند که به "عواملی" در بین شورشیان طالبان کمک نظامی می کند.

دولت ایران بارها این اتهام را بی اساس دانسته است.

پنتاگون گفت که ایران در افغانستان سعی می کند که رابطه نزدیکی با دولت حامد کرزی داشته باشد اما مخفیانه با برخی گروه های شورشی و احزاب سیاسی دیگر نیز رابطه اش را حفظ می کند.