نتایج انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان

نتایج انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی بحث انگیز افغانستان به استثنای نتایج ولایت غزنی، پس از سپری شدن بیش از دو ماه از برگزار شدن آن منتشر شده است.

ادعا هایی وجود دارد که این انتخابات پر از تقلب بوده است، از جمله پر کردن صندوق ها بااوراق رای جعلی، خرید و فروش کارت های رایدهی، رای چندین باره یک رای دهنده، تهدید و تخویف رای دهندگان، اتکاء به ملاحظات سیاسی و قومی و موارد دیگر تقلب و تخطی های قانونی.

با وجود این، رییس کمیسیون انتخابات افغانستان می گوید که کمیسیون مستقل انتخابات و کمسیون شکایات انتخاباتی مغایر قانون عمل نکرده اند. ولی دادستان کل افغانستان می گوید برای راه یافتن به مجلس معاملات پولی صورت گرفته است.

بر مبنای اعتراضات و انتقاد هایی برخی از نامزادان و تشخیص موارد تقلب و تخطی از سوی برخی از کارمندان کمیسیون انتخابات 24 نامزد از فهرست برندگان انتخابات حذف، و به جای آنان، افراد دیگری وارد فهرست نهایی شده اند. همچنین 1.3 ملیون رای یا یک چهارم آرای این انتخابات باطل شده است.

سازمان ملل متحد می گوید که با وجود تقلب درین انتخابات، کارمندان انتخاباتی در شناخت مشکلات و مقابله با آن تعهد و وفاداری نشان داده اند و گام مهمی در جهت توسعه ظرفیت انتخاباتی افغانستان برداشته اند.

با توجه به این ادعا ها شما در باره نتایج این انتخابات چگونه می اندیشید؟

برای ابراز نظریات و پیشنهاد های تان در برنامه صدای شما که در حوالی ۶ و ۴۵ شام پنجشنبه به وقت افغانستان پخش می شود لطفا در هنگام پخش زنده تماس بگیرید.

تلفن: ۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱

شماره دریافت اس.ام.اس یا پیامک:۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸

و یا هم سوال و نظر تان را از طریق ایمیل به نشانی زیر بفرستید :

Dari@bbc.co.uk