'۱۶۰ شورشی در شمال افغانستان به دولت پیوسته‌اند'

طالبان، عکس از آرشیو
Image caption طالبان در چند ماه اخیر تلاش کرده اند که دامنه ناامنی ها را از جنوب به سوی شمال گسترش دهند

مقامهای امنیتی افغان گفته که ۱۶۰ شورشی مسلح، که چند فرمانده مشهور طالبان هم در میان آنان هستند، در شمال افغانستان به دولت پیوسته اند.

وزارت داخله (کشور) با انتشار اعلامیه ای گفته است که این شورشیان پیش از پیوستن به دولت، امنیت ولایت بغلان و شماری از ولایت های همجوار آن در شمال کشور را برهم زده بودند.

در اعلامیه به نقل از ژنرال محمد داوود داوود، فرمانده پلیس حوزه شمال افغانستان آمده است: "چند تن از فرماندهان مشهور طالبان، از جمله محمد داود، محمد عالم و محمد هاشم نیز شامل این گروه می باشند که اکنون به عنوان شهروندان عادی به زندگی روزمرده شان مشغول شده اند."

مقامهای دولتی افغانستان پیش از این هم گفته بودند که صدها شورشی وابسته به گروه طالبان در ولایت های شمالی افغانستان به دولت پیوسته اند.

Image caption آقای داوود گفته است که طالبانی که به دولت پیوسته، در ناآرامی بغلان نقش داشته اند.

اخیرا نیروهای مسلح افغانستان عملیات گسترده ای را در ولایت های شمالی این کشور علیه شورشیان و مهار نفوذ آنها در این ولایت ها آغاز کرده و مقامهای امنیتی گفته اند که این عملیات برای کنترل اوضاع و بهبود امنیت شمال موثر بوده است.

در چند ماه گذشته در پی اجرای عملیات های گسترده نظامی ناتو ارتش افغانستان علیه طالبان در ولایت های جنوبی افغانستان، به ویژه هلمند و قندهار، شورشیان تلاش کردند که دامنه ناامنی را به ولایت های غربی و شمالی افغانستان گسترش دهند.

گفته شده که هدف طالبان برای گسترش فعالیت های خود در شمال افغانستان، کم کردن فشارهای نیروهای مشترک ناتو و ارتش افغانستان علیه شورشیان در جنوب این کشور بوده است.

هلمند و به ویژه ولایت قندهار، از مناطقی است که طالبان نفوذ قابل توجهی در آن دارند و در گذشته هم قندهار مرکز اصلی گروه طالبان بوده است. طالبان به همین دلیل تلاش دارند حضور و نفوذ خود را در این ولایت حفظ کنند.