نتایج نهایی انتخابات افغانستان تا ساعاتی دیگر اعلام می‌شود

انتخابات بیست و هفتم سنبله افغانستان
Image caption شمارش آرا و رسیدگی به شکایات انتخاباتی بیش از دو ماه وقت در بر گرفت.

کمیسیون انتخابات افغانستان تا ساعاتی دیگر نتایج نهایی انتخابات پارلمانی بیست و هفتم شهریور گذشته این کشور را اعلام می کند.

شمارش آرا و رسیدگی به هزاران شکایت انتخاباتی بیش از دو ماه وقت گرفت و این موضوع بحث های زیادی را در محافل سیاسی و رسانه های افغانستان برانگیخت , و سرانجام، کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی هفته گذشته با ارائه گزارش رسیدگی به شکایات عمده انتخاباتی به کمیسیون مستقل انتخابات، زمینه اعلام نتایج نهایی انتخابات را فراهم کرد.

در جریان رسیدگی به شکایات انتخاباتی، ۱۹ نامزدی که بر اساس انتایج اولیه انتخابات "برنده" اعلام شده بودند، موقعیت خود را از دست دادند و پرونده های بیش از چهارصد نامزد دیگر به اتهام دست داشتن در "تقلب"، به دادستانی کل افغانستان فرستاده شد.

همچنین کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان بیش از هزار کارمند موقت خود را به اتهام دست داشتن در تخلفات انتخاباتی به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی کرده است.

در این میان، رئیس دفتر کمیسیون انتخابات در ولایت جنوب شرقی خوست هم از سوی پلیس به اتهام دست داشتن در تخلفات انتخاباتی بازداشت شده است.

مقامهای کمیسیون انتخابات افغانستان گفته اند که این تحولات و ابطال بیش از یک میلیون رای متعلق به صدها مرکز رایگیری، نشانه ای از شفافیت در انتخابات پارلمانی این کشور است.

در مقابل، شماری از نامزدهایی که اسامی آنها از فهرست نامزدها حذف شده و یا رای کافی نیاورده اند، نسبت به کارکرد مسئولان نهادهای انتخاباتی اعتراض کرده اند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم به دلیل این که نامزدهای طرفدار او در این انتخابات موفقیت چندانی نداشته اند، از نتیجه این انتخابات ناخرسند است.

Image caption رقابت در انتخابات پارلمانی اخیر شدید بود

آقای کرزی پیش از این گفته بود که در برخی موارد برگزاری انتخابات بیست و هفتم ماه سنبله منجر به تامین "وحدت ملی" نشده و این موضوع نگرانی او را برنگیخته است.

از سوی دیگر گفته شده که اسحاق الکو، دادستان کل افغانستان سرگرم گرد آوردن اسناد برای برکناری دو مقام ارشد نهادهای انتخاباتی این کشور است.

این دومین انتخابات پارلمانی افغانستان است که پس از روی کارآمدن نظام مورد حمایت جامعه جهانی در سال ۲۰۰۱ میلادی در این کشور برگزار شده است.

مجلس نمایندگان افغانستان ۲۴۹ عضو دارد و بر اساس قانون، دست کم ۲۵ درصد آنها را زنان تشکیل می دهند.

براساس نتایج اولیه انتخابات، برندگان انتخابات امسال را بیشتر افراد جوان تشکیل می دهند و بیش از نیمی از اعضای دوره کنونی مجلس هم موفق به راهیابی دوباره به مجلس نشده اند.