استقبال از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان

استفان دی میستورا
Image caption فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل تشکیل پارلمان آینده افغانستان را گامی در جهت تقویت نظام دموکراتیک در این کشور دانسته است.

اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی افغانستان با واکنش های مثبت محافل سیاسی این کشور و همچنین سازمان ملل و اتحادیه اروپا مواجه شده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان نتایج نهایی ۳۴ حوزه انتخاباتی را پیش از ظهر روز چهارشنبه (۳ قوس/آذر) اعلام کرد، اما نتایج انتخابات ولایت غزنی را براساس "ملاحظات فنی" اعلام نکرد.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در کابل (یوناما) از اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی افغانستان استقبال کرده و با صدور اعلامیه ای گفته که نهادهای انتخاباتی افغانستان در پی چند ماه "فداکاری" موفق به اعلام این نتایج شده است.

دفتر استفان دی میستورا، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل در کابل گفته که تشکیل مجلس آینده افغانستان گامی است در جهت تقویت نظام دموکراتیک در افغانستان.

اتحادیه اروپا هم از اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی بیست و هفتم سنبله (شهریور) گذشته افغانستان استقبال کرده است.

این اتحادیه با انتشار اعلامیه ای در کابل از کار کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان در مورد بررسی تخلفات انتخاباتی ستایش کرده است.

هم دفتر یوناما و هم اتحادیه اروپا در مورد تاخیر اعلام نتایج نهایی انتخابات ولایت غزنی گفته اند که از تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات برای بررسی های بیشتر آرای مراکز رایگیری این ولایت حمایت می کند.

Image caption عبدالله: "به طور کلی مردم افغانستان باید قناعت کنند."

پیش از این حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان گفته بود که برگزاری انتخابات در این ولایت منجر به تامین "وحدت ملی" در این ولایت نشده و نهادهای انتخاباتی باید در این زمینه کاری انجام دهند.

سهم ولایت غزنی در مجلس نمایندگان یازده کرسی است که بر اساس نتایج اولیه انتخابات، همه آنها به نامزدهای هزاره تبار اختصاص یافته و هیچ نامزد اقوام دیگر، از جمله پشتونها موفق به کسب آرای لازم برای رسیدن به این کرسی ها نشده اند.

مسئولان نهادهای انتخاباتی در واکنش به اظهارات آقای کرزی گفته اند که آرای رای دهندگان معیار کامیابی در انتخابات است و این نهادها در کارکردهای خود بر اساس مصلحت های سیاسی عمل نمی کنند.

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات هنگام اعلام نتایج نهایی انتخابات گفت که در ولایت غرنی شمار زیادی از مراکز رای گیری به دلیل ناامنی بسته مانده بود و از سوی دیگر در برخی از مناطق رای دهندگان در انتخابات اصلا شرکت نکردند و به عنوان مثال از ولسوالی (شهرستان) "اندر" تنها سه نفر رای داده بودند.

او همچنین گفت که مشکلات "فنی" هم در بررسی آرای انتخابات غرنی وجود دارد و کار برای بررسی بیشتر همچنان ادامه دارد و نتایج نهایی آن حد اکثر تا یک هفته دیگر اعلام خواهد شد.

عبدالله عبدالله، رهبر ائتلاف تغییر و امید، که مهمترین گروه سیاسی مخالف دولت به رهبری حامد کرزی شمرده می شود، گفته است که مردم باید نتایج انتخابات را بپذیرند.

آقای عبدالله پس از اعلام نتایج انتخابات به وسیله کمیسیون انتخابات در یک نشست خبری شرکت کرد و گفت: "به طور کلی مردم افغانستان باید قناعت کنند."

او افزود که هرچند مشکلاتی در این انتخابات وجود داشته و "سوالهای زیادی" در میان مردم در ارتباط با انتخابات پارلمانی وجود دارد، اما نسبت به انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بهتر بوده است.

Image caption آقای کرزی هنوز واکنش رسمی به نتایج انتخابات نشان نداده است.

هنوز حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در باره اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی به گونه رسمی اظهار نظری نکرده است.

منابع نزدیک به آقای کرزی گفته اند که دست کم در حال حاضر (ساعت چهار و نیم عصر به وقت محلی) در این مورد اظهار نظر نمی کنند.

رئیس جمهوری افغانستان دقایقی پیشتر از اعلام نتایج نهایی انتخابات در مراسمی سخنرانی و توسل به خشونت به وسیله نامزدهای معترض را نکوهش کرد.

این نامزدها که آرای لازم برای ورود به مجلس را به دست نیاورده، گفته اند نتایج نهایی انتخابات را قبول ندارند و باید انتخابات مجدد برگزار شود- درخواستی که از سوی کمیسیون انتخابات رد شده است.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست