هشدار یک نهاد بین المللی در باره سقوط دولت افغانستان

نشان گروه بین المللی بحران
Image caption گروه بین المللی بحران گفته که تصمیم خروج ناتو از افغانستان به حل معضل این کشور کمک نمی کند.

گروه بین المللی بحران هشدار داده است که پایان ماموریت نیروهای بین المللی در افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی، منجر به سقوط دولت این کشور خواهد شد.

این گزارش که به تازگی منتشر شده، تصمیم اخیر پیمان ناتو مبنی بر واگذاری مسئولیت کامل امنیتی به نیروهای افغان تا سال ۲۰۱۴ میلادی را بررسی کرده است.

این تصمیم را در راستای استراتژی خروج از افغانستان و بر اساس توافق ناتو با دولت این کشور در ۲۰ نوامبر در پایان اجلاس سران ناتو در لیسبون، پایتخت پرتغال اعلام شد.

گروه بین المللی بحران در گزارش خود نوشته که این تصمیم ناتو پاسخی به معضل افغانستان نیست و پایان ماموریت نیروهای بین المللی در افغانستان می تواند سقوط دولت این کشور را در پی داشته باشد.

به نوشته این گروه، طالبان در حال حاضر نسبت به هر زمانی دیگر فعال تر شده و تعیین مهلت برای خروج نیروهای بین المللی از افغانستان، کمکی به بهبود وضعیت نمی کند.

گروه بین المللی بحران نوشته است: "شواهد کمی در دست است که عملیات نیروهای ائتلاف، از شدت مقاومت شورشیان کاسته باشد. ... طالبان نسبت به هر زمانی دیگر فعال تر شده اند و تا هم اکنون از مخفی‌گاه های امن در پاکستان استفاده می کنند و در آنجا حمایت می شوند."

گزارش افزوده است که دولت حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان بدون حمایت خارجی سقوط خواهد کرد و طالبان بخش اعظم افغانستان را به دست خواهند گرفت.

این گروه هشدار داده است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان باعث بروز جنگ های داخلی در این کشور خواهد شد و چشم انداز نبردهای داخلی مشابه به جنگ های میان گروهی سال های ۱۹۹۰ میلادی را واضح تر خواهد کرد.

گروه بین المللی بحران که مقر آن در بروکسل است، گفته است که راهبرد ائتلاف بین المللی برای شکست طالبان، جلب حمایت مردمی در میان غیرنظامیان، روآوردن شورشیان ناراضی به نظام و تقویت نیروهای امنیتی افغان ناکام شده است. این درحالی ست که بیشتر از ۱۴۰ هزار سرباز خارجی به رهبری ناتو در افغانستان به ویژه در بخش های جنوبی و شمالی این کشور، در برابر شورشیان مبارزه می کنند.

گروه بین المللی بحران همچنین در گزارش خود شیوه برخورد آمریکا با دولت حامد کرزی را مورد انتقاد قرار داده و نوشته که انتقاد و خشمگین کردن آقای کرزی، او را از متحدان غربی اش دور و برای ماندن در قدرت متکی به گروه های مختلف کرده است.

این گروه تاکید کرده که غرب باید در عوض این سیاست، باید تلاش های بیشتری را برای تقویت نظام قضایی، ارتش و پلیس افغانستان به خرج دهد.

در گزارش آمده است: "مجلس افغانستان نادیده گرفته شده و دادگاه آن کشور به بازی گرفته شده است. تعداد نفرات ارتش و پلیس کمتر از آن است که در بازی پیچیده با قدرت های منطقه کاری انجام دهد."

این در حالی است که حامد کرزی اخیرا در بازگشت از اجلاس سران ناتو در لیسبون امضای توافق با ناتو در انتقال مسئولیت کامل امنیت به نیروهای افغان را "دستاوردی بزرگ" برای کشورش خوانده است.