احضار رسمی چهار مقام نهادهای انتخاباتی افغانستان به دادستانی

احمد ضیا رفعت
Image caption آقای رفعت گفت که متن احضاریه دادستانی "مبهم" است

دادستانی کل افغانستان دستور احضار چهار مقام دو نهاد اصلی انتخاباتی این کشور را صادر کرده، اما این نهادها نامه احضاریه دادستانی را "مبهم" خوانده است.

یک منبع دادستانی کل به بی‌بی‌سی گفت که دستور احضار این چهار مقام را رسما به وسیله پلیس کابل به کمیسیون های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی فرستاده است.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون انتخابات و احمد ضیا رفعت سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی از جمله کسانی هستند که به دادستانی احضار شده اند.

رئیس بخش اطلاعات و فناوری کمیسیون انتخابات و رئیس بخش تحقیق کمیسیون رسیدگی به شکایات نیز به دادستانی احضار شده اند.

پیش از این رحمت الله نظری معاون دادستانی کل، گفته بود که این چهار نفر را به "تقلب، سوء استفاده از اختیارات، فساد اداری و نقض قانون" متهم کرده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی دریافت احضاریه دادستانی کل را تایید کرده است، اما منابع کمیسیون مستقل انتخابات گفته اند که تا حال احضاریه دادستانی را دریافت نکرده اند.

احمد ضیا رفعت، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخابات به بی‌بی‌سی گفت: "کمیسیون شکایات انتخابات احضاریه دادستانی کل را به صورت رسمی دریافت کرده، اما ابهامهایی در متن این احضاریه بود که این کمیسیون از دادستانی کل خواستار توضیح بیشتر در جهت روشن شدن متن می شود."

آقای رفعت تاکید کرد که دروازه های کمیسیون شکایات انتخاباتی به روی تحقیقات در زمینه "جرمی و جنایی" به صورت کامل باز است، "اما کمیسیون شکایات انتخاباتی هرگز اجازه نمی دهد که دادستانی کل در کارهای انتخاباتی دخالت کند."

Image caption نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون انتخابات یکی از مقامهایی است که به دادستانی فراخوانده شده است

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی با اشاره به رسانه ای شدن موضوع احضار مقامهای نهادهای انتخاباتی به دادستانی کل گفت که دادستانی زمینه نگرانی مردم را فراهم کرده است.

آقای رفعت افزود: "دادستانی کل از چندی به این طرف با اظهار نظرهای غیرمسئولانه رسانه ای، سبب تشویش مردم افغانستان و نامزدان پیروز شده است".

سخنگوی کمیسیون شکایات انتخابات تاکید کرد که این کمیسیون به مردم اطمینان می دهد که از نتایج انتخابات در سطح ملی و بین المللی حمایت می کند و به هیچ نهادی صلاحیت تغییر آن را نمی دهد.

پیش از این مقامهای دادستانی کل افغانستان اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی بیست و هفتم سنبله/شهریور این کشور را "پیش از وقت" خوانده بود.