روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۳ قوس

موضوع مذاکرات رئیس جمهوری افغانستان و دیگر مقامهای دولت این کشور با فردی که خود را به دروغ به عنوان فرد شماره دوم طالبان جازده بود، در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب یافته است.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در شماره روز سه شنبه (۲۳ نوامبر) خود نوشت که مقامهای دولت افغانستان ماهها برای آغاز گفتگو با مردی که خود را "ملا اختر محمد منصور"، معرفی کرده بود، تلاش کرده بودند.

به نوشته روزنامه، "ملا منصور جعلی" با هلیکوپتر ناتو از پاکستان به کاخ ریاست جمهوری افغانستان آورده شده بود و پول زیادی هم در جریان مذاکره با مقامهای افغان و ناتو دریافت کرده است.

هشت صبح گفتگوی مقامهای دولت افغانستان و ناتو با "رهبر جعلی طالبان" را "رسوایی سیاسی در روند صلح" در این کشور خوانده و نوشته که با روشن شدن این موضوع، دولت افغانستان و شورای عالی صلح "به شدت تحقیر شده اند".

به تعبیر نویسنده، دولت افغانستان پس از نه سال، هنوز نمی داند که با چه کسانی طرف است، با چه کسانی می جنگد و با چه کسانی مصالحه می کند. به نظر هشت صبح، سازمان استخبارات پاکستان در این میان دست بالایی داشته و دولت افغانستان را "تمسخر" کرده است.

سردبیر این روزنامه به این عقیده است که با این کار شورای عالی صلح برای "مدت های طولانی" از چشم ها خواهد افتاد و دیگر امیدی به گفتگو و مصالحه نخواهد بود.

هشت صبح تاکید کرده است که حامد کرزی حالا باید "دلالان صلح و کسانی را که تا کویته به استقبال مهمان تقلبی رفتند، مواخذه کند".

روزنامه باختر در سرمقاله خود نوشته که پاکستان با فرستادن "ملا منصور جعلی" به کابل، "کلاه گشادی بر سر حکومت افغانستان و همکاران بین المللی‌اش گذاشته است".

به نظر باختر، چنین کاری "بدون یاری پاکستان ممکن نیست" و در عین حال حاوی "پیام طنزآلودی" است از سوی سازمان دهندگان این "جعل کاری" برای منطقه.

به تعبیر نویسنده، این سازمان دهندگان می خواهند به آقای کرزی و شورای عالی صلح بگویند که اگر چه ملا عمر و ملا منصور هویت واقعی دارند، اما در شرایط کنونی آنها کسانی هستند که در قالب "کاراکترهای تعیین شده" از سوی کارگردانان‌شان نقش بازی می کنند.

به نظر باختر، این پیام حاوی این موضوع هم هست که با رفتن، مردن، دستگیری و حتی پیوستن این "کاراکترها" به دولت افغانستان هیچ چیزی تغییر نمی کند و "بازیگران دیگری" وارد صحنه می شوند.

به تعبیر سردبیر باختر، این "کارگردانان" پاکستانی می خواهد بگویند که "اگر باور ندارید، بیایید با این ملا منصور ثانی گفتگو کنید که چه خوب نقش بازی می کند!"

روزنامه دولتی اصلاح در سرمقاله خود نوشته که به درازا کشیدن جنگ در افغانستان ناشی از "ناعاقبت اندیشی کشورهای همجوار" افغانستان است و مردم این کشور به همین دلیل بار مصائب این جنگ را به دوش می کشند.

این روزنامه، رهبران پاکستانی، از جمله پرویز مشرف، رئیس جمهوری پیشین این کشور را متهم به داشتن اظهارات تحریک آمیز کرده که به نظر نویسنده، "خیلی زننده و دور از تحمل" است.

اصلاح توضیح نداده که آقای مشرف چه اظهاراتی در باره افغانستان داشته، اما تاکید کرده است که او باید "تامل" کند و معتقد شود که آرامی مردم دو کشور افغانستان و پاکستان، آرامی منطقه را در پی دارد.

روزنامه راه نجات "تجدید روابط افغانستان با روسیه، زمینه ها و ضرورت های" آن را بررسی کرده و نوشته که در صورت تحقق این امر، "ظرفیت های بسیار مهمی در عرصه های مختلف ایجاد خواهد شد".

اخیرا دیمیتری مدویدف، رئیس جمهوری روسیه در اجلاس سران پیمان ناتو در لیسبون، پایتخت پرتغال از حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دعوت به سفر به روسیه کرد و آقای کرزی در بازگشت به کابل اعلام کرد که به زودی به روسیه خواهد رفت.

به نظر نویسنده راه نجات، این روابط در عرصه نظامی اهمیت زیادی دارد و استفاده جنگ افزارهای روسی به دلیل آشنایی کادرهای ارتش افغانستان با این جنگ افزار، "مناسب ترین" گزینه است.

این روزنامه افزوده که تجدید روابط با روسیه در زمینه های اقتصادی، فنی و صنعتی هم برای افغانستان اهمیت زیادی دارد و روس ها می توانند در زمینه بازسازی کارخانه های تولیدی افغانستان کمک زیادی کنند.

مطالب مرتبط