چهار عضو کمیسیون انتخابات افغانستان به نقض قانون متهم شدند

Image caption احمد ضیا رفعت سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی یکی از چهارنفری است که به دادستانی احضار شده است

دادستانی کل افغانستان از فرماندهی پلیس کابل خواسته است چهار تن از اعضای کمیسیون های مستقل انتخابات و همچنین کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی را به دادستانی احضار کند.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون انتخابات و احمد ضیا رفعت سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی از جمله کسانی هستند که به دادستانی احضار شده اند.

رئیس بخش اطلاعات و فناوری کمیسیون انتخابات و رئیس بخش تحقیق کمیسیون رسیدگی به شکایات نیز به دادستانی احضار شده اند.

رحمت الله نظری معاون دادستانی کل، این چهار نفر را به "تقلب، سوء استفاده از اختیارات، فساد اداری و نقض قانون" متهم کرده است.

اما سخنگویان این کمیسیونها به رسانه ها گفته اند که اگر دادستانی کل می خواهد در مورد جرایم مرتبط با انتخابات پارلمانی تحقیق کند، آنان حاضرند به دادستانی بروند و به سوالات دادستانی پاسخ دهند.

روز گذشته دادستانی کل پنج نفر از جمله دو صراف را به اتهام اینکه در معاملات پولی برای تغییر نتیجه انتخابات دست داشته اند، بازداشت و اعلام کرد که در مورد رابطه این افراد با اعضای کمیسیون انتخابات تحقیق می کند.

اما آقایان نور و رفعت تاکید کرده اند که اگر دادستانی می خواهد در مورد مسائل انتخاباتی دخالت کند، آنان به دادستانی نخواهند رفت و به هیچ نهادی اجازه دخالت در امور انتخابات را نخواهد داد.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید دادستانی کل، برخورد سیاسی می کند. اما احمد ضیاء رفعت سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی می گوید، به نظر می رسد دادستانی کل زیر فشار برخی از نامزدان معترض دست به چنین اقدامی زده است.

درحالی که مقام های دادستانی می گویند نامه احضار افراد متهم فرستاده شده، اما اعضای کمیسیون انتخابات و رسیدگی به شکایات می گویند آنها تاکنون هیچ احضاریه ای دریافت نکرده اند.

آقای نظری می گوید احضاریه این افراد به فرماندهی پلیس کابل نیز فرستاده شده و انتظار می رود احضاریه به دست افراد مورد نظر برسد.

Image caption نور محمد نور احضارش به دادستانی را یک برخورد سیاسی از سوی این نهاد می داند

یک روز پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات، دادستانی کل واکنش نشان داد و با انتشار اعلامیه ای، اعلام نتایج نهایی را "پیش از وقت" خواند.

دادستانی کل که در اعلامیه اش از استقبال فوری سازمان ملل و اتحادیه اروپا از نتیجه انتخابات نیز انتقاد کرده بود، تاکید کرد که هنوز شکایت هایی باقی مانده که نیاز به بررسی بیشتر دارد و ممکن است نتیجه انتخابات را تغییر دهد.

کمیسیون انتخابات اما هنوز زیربار نرفته و تاکید دارد که تصمیم گیری در مورد انتخابات و نتایج آن تنها در صلاحیت این کمیسیون است و هیچ نهاد دیگری حق دخالت در آن را ندارد.

انتظار می رفت با اعلام نتایج انتخابات، جدال و کشمکش برسر انتخابات پایان یابد و برنامه ریزی ها برای آغاز کار پارلمان جدید شروع شود.

اما گیرو دار های اخیر دادستانی کل با کمیسیون انتخابات نشان می دهد که هنوز ماجرا به پایان نرسیده است.

مطالب مرتبط