دستیار کرزی بریتانیا را مسوول مذاکره با 'فرمانده دروغین طالبان' دانست

Image caption دولت افغانستان خواهان صلح با عناصری از طالبان است که خشونت را نفی کنند

محمد عمر داوودزی، رئیس دفتر رئیس جمهوری افغانستان، گفته است که مقام های بریتانیایی یک "فرمانده دروغین طالبان" را برای مذاکرات صلح به کاخ ریاست جمهوری در کابل آورده بودند.

او در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست گفته است که مقام های بریتانیایی در ماه ژوئیه یا اوت فردی که خود را به دروغ "ملا اختر محمد منصور"، از رهبران ارشد طالبان معرفی کرده بود را به کابل آوردند تا با کرزی دیدار کند.

روزنامه نیویورک تایمز اولین رسانه ای بود که این خبر را چند روز پیش منتشر کرد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در واکنش به خبر نیویورک تایمز مذاکره با یک فرمانده دروغین طالبان که به گفته رئیس دفتر وی، کاسبی از شهر کویته پاکستان است را رد کرده بود.

از ملا اختر منصور به عنوان فرد دوم در رهبری گروه طالبان یاد می شود.

اما منابعی در داخل دولت بریتانیا به بی بی سی گفته اند که ماموران اطلاعاتی افغانستان فرد مذکور را به بریتانیا معرفی کرده بودند و بریتانیا فقط به دیدار وی با مقام های دولت کرزی کمک کرده بود.

گفته می شود که این فرد پس از دریافت صدها هزار دلار ناپدید شده است.

فرانک گاردنر، خبرنگار بی بی سی در امور امنیتی، به نقل از منابع خود در دولت بریتانیا می گوید که دولت افغانستان به فرد مذکور پول پرداخت کرد نه بریتانیا و مبلغ پرداخت شده بسیار کمتر از رقمی بوده که رسانه ها گزارش داده اند.

این منابع تایید کرده اند فردی که خود را به جای ملا اختر محمد منصور معرفی کرده بود ناپدید شده است.

اما واشنگتن پست به نقل از منابع خود در دولت آمریکا می نویسد که فرمانده دروغین طالبان "آدم بریتانیایی ها" بود و توسط آنها آورده شده بود.

رئیس جمهوری افغانستان در جریان یک نشست خبری در روز سه شنبه (۲۳ نوامبر) گفت که با ملا منصور گفتگو نکرده و به مردم گفت که گزارش نیویورک تایمز را باور نکنند.

نیویورک تایمز نوشته بود که مقام های دولت افغانستان حتی حامد کرزی به کمک ناتو با این مرد افغان در باره آشتی با طالبان در "سطح بالا" گفتگو کرده و به او پول هنگفتی هم داده شده است.