روزنامه های کابل: یکشنبه، ۷ قوس

روزنامه های چاپ امروز کابل مسائل مربوط به مذاکرات مقامهای افغان با "رهبر جعلی طالبان" را بیشتر در مطالب اصلی خود بررسی کرده اند.

اخیرا روزنامه نیویورک تایمز از جریان مذاکرات فردی که خود را به عنوان ملا اختر منصور، فرد شمارده دوم گروه طالبان معرفی کرده بود با مقامهای افغان پرده برداشت و این موضوع در رسانه های داخلی و خارجی بازتاب گسترده ای یافت.

"صلح با دشمنی که نمی دانیم کیست"، عنوان سرمقاله روزنامه هشت صبح است که در آن نوشته که آشکار شدن این حقیقت که فرد مذاکره کننده با مقامهای دولتی در کاخ ریاست جمهوری افغانستان، یک مغازه دار پاکستانی بوده، "افتضاح شرم آوری" است که "اوج بی کفایتی" مسئولان را نشان می دهد.

به نظر نویسنده، این که مقامهای دولت افغانستان چگونه به دام این فرد و کسانی که او را به آنها معرفی کردند، افتادند، "جدا مایه نگرانی" است و این بیانگر این واقعیت است که اگر مذاکره ای هم در مورد مصالحه به شورشیان صورت گیرد، برنده آن "طالبان و مقامات پاکستان" خواهند بود.

هشت صبح افزوده که این ماجرا ثابت کرد که مقامات دولت افغانستان "دشمن خود را نمی شناسند"، ولی اصرار دارند که با این دشمن خود صلح می کنند. نویسنده افزوده در صورتی که مقامهای دولت دشمن خود را نشناسند، اعضای شورای صلح هم طالبان را نخواهند شناخت.

راه نجات پرسیده که "مسئولیت مذاکره با اختر محمد تقلبی به عهده کیست؟" و در ادامه سرمقاله خود نوشته این که پس از این "افتضاح استخباراتی" هیچ یک از کسانی که در قضیه دخیل بودند، مسئولیت آن را به عهده نمی گیرند، نکته جالبی است.

به نوشته روزنامه، نظامیان بریتانیایی که چند بار ملا منصور جعلی را با هلیکوپتر منتقل کرده اند، مسئولیت شناسایی او را به عهده استخبارات افغانستان و آمریکا گذاشته و گفته اند که مقامهای افغان باید طالبان را خوب بشناسند.

راه نجات افزوده که آمریکایی ها گفته اند که از آغاز ماجرا در باره این فرد شک داشته اند و اداره امنیت ملی افغانستان گفته است که تلاش کرد که مانع ورود او به افغانستان شود.

به نظر راه نجات، اگر هر یک از این اظهارات درست باشد، بیانگر آن است که عدم هماهنگی میان دولت افغانستان و خارجی ها باعث "ضعف و ناتوانی" تا جایی شده "یک مغازه دار ساده یا مامور استخباراتی پاکستانی همه را فریب دهد".

روزنامه دولتی انیس در حاشیه سفر زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان به روسیه، نوشته که دولت این کشور قصد دارد که نظر بازرگانان روسی را به سرمایه گذاری در افغانستان جلب کند.

اخیرا آقای رسول به روسیه رفت و هدف از این سفر تحکیم روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور خوانده شده و همچنین گفته شده که روسیه موافقت کرده است که پروژه های ناتمام زمان شوروی سابق در افغانستان را تکمیل کند.

به نظر انیس، "حقیقت این است که دولت افغانستان بر اساس سیاست کثیرالمحور" در پی تقویت روابط خارجی خود از طریق دیپلماتیک است.

این روزنامه دولتی افزوده که افغانستان می تواند با "داشتن روابط خوب با همسایگان" راهی کوتاه برای توسعه و پیشرفت را پیماید و این راه "سلامت سیاست خارجی" کشور را هم به نمایش می گذارد.

پیش از این حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم گفته است که به زودی در یک سفر رسمی به روسیه خواهد رفت.

روزنامه افغان جرگه نوشته که نمایندگان دیپلماتیک افغانستان در خارج از کشور تمثیل کنندگان "هویت افغانستان اسلامی" باشند. نویسنده با "دریغ و درد" نوشته که در یک دهه گذشته در مواردی از نمایندگی های سیاسی افغانستان در خارج خبرهایی درز کرده که خلاف این امر بوده است.

روز شنبه (۷ قوس/آذر) دولت افغانستان اعلام کرد که هشت سفیر تازه خود را به هشت کشور مختلف معرفی کرده است که در میان آنها شماری از وزیران رد صلاحیت شده هم وجود دارند.

به نوشته روزنامه سال گذشته در مراسمی در یکی از سفارتخانه های افغانستان در اروپا یک نماینده دولت اسرائیل دعوت شده بود و در یک سفارتخانه دیگر افغانستان محفل "رقص و سرود" برپا شده بود.

سردبیر افغان جرگه با این مقدمه نتیجه گیری کرده است که "اکثریت سفرا و نمایندگان دیپلماتیک" افغانستان در خارج از کشور، "بی کفایت و نااهل" هستند.

روزنامه با اظهار تاسف از این که این بار وزیران ردصلاحیت شده و "فرزندان دلبند شخصیت های معروف" به عنوان سفیر معرفی شده اند، تاکید کرده که آنها هویت ملی افغانستان را در نزد "بیگانگان" به گونه "غلط" تمثیل و "تصویر نادرستی" از این کشور ارائه نکنند. باختر با اشاره به جنجالها بر سر نتایج انتخابات پارلمانی بیست و هفتم سنبله/شهریور افغانستان، نوشته که اکنون کشمکش بر سر نتایج انتخابات مشابه به مسابقه "بزکشی" شده است و این امر نشان می دهد که قرار نیست این رویارویی ها از طریق قانونی نه بلکه به وسیله "معامله، سازش های پنهانی و تبادل امتیازات" به عنوان "ابزار رایج" پایان خواهد یافت.

به نوشته روزنامه، دادستانی کل افغانستان قصد دارد با حضور در رسانه ها و انتشار اعلامیه ها راه حل ارائه کند ولی مردم و رای دهندگان خود را شکست خورده می دانند.

باختر نوشته که برخی نامزدهای ناکام هم تهدید به گرفتن "حق" خود از طریق "جهاد" کرده اند و شماری هم اقدام به بستن شاهراهها کرده اند.

این روزنامه همچنین افزوده که ممکن است این نامزدهای "زورگو" به "حق" خود برسند، اما این کار به عنوان امتیازگیری که با "تهدید حکومت و اذیت مردم" انجام خواهد شد، اما سودی برای مردم ندارد.

مطالب مرتبط