به روز شده:  15:25 گرينويچ - دوشنبه 29 نوامبر 2010 - 08 آذر 1389

سیاست افغانستان

نامزدهای برنده انتخابات افغانستان برگه ورود به مجلس گرفتند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با اجرای آخرین مراحل تایید نمایندگی نامزدهای برنده انتخابات پارلمانی افغانستان، به آنها برگه تایید پیروزی در انتخابات داده است.

فضل احمد معنوی، رئیس این کمیسیون هنگام ارائه این برگه ها که "اعتبارنامه" خوانده می شود، به نامزدهای برنده گفت که آنها با به دست آوردن این برگه ها رسما به عنوان عضو مجلس آینده شناخته می شوند.

آقای معنوی گفت: "زمانی که این تصدیق نامه ها را دریافت می کنید، کمیسیون مستقل انتخابات شما را رسما به حیث وکلای جدید ولسی جرگه (مجلس نمایندگان) افغانستان می شناسد."

اعضای منتخب دوره جدید مجلس افغانستان با ابراز رضایت از شفافیت انتخابات بیست و هفتم سنبله/شهریور، نتایج اعلام شده را قابل قبول خوانده اند.

کمیسیون انتخابات افغانستان هفته گذشته نتایج انتخابات ۳۳ ولایت و کوچی ها را اعلام کرد، اما انتخابات ولایت غزنی، در جنوب افغانستان را به دلیل آن چه که "مشکلات فنی" خوانده شده، اعلام نکرد.

به این ترتیب هنوز تعداد اعضای تایید شده مجلس تکمیل نشده است.

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات

آقای معنوی گفت که نامزدهای برنده با گرفتن برگه تایید، رسما به عنوان عضو مجلس معرفی می شوند

ولایت غزنی یازده کرسی در مجلس نمایندگان دارد که بر اساس نتایج اولیه انتخابات، همه آنها در اختیار نامزدهای مربوط به قوم هزاره قرار گرفته و نامزدهای اقوام دیگر موفق به کسب آرای لازم برای ورود به مجلس نشده اند.

کمیسیون انتخابات افغانستان گفته که با بررسی های بیشتر نتایج انتخابات این ولایت، آن را به زودی اعلام می کند، اما نامزدهای ولایت غزنی آن را مورد انتقاد قرار داده اند.

تاخیر در اعلام نتایج غزنی نگرانی نامزدهایی را به همراه آورده که بر اساس نتایج اولیه انتخابات برنده اعلام شده اند.

دیگر نمایندگان و سیاستمداران هزاره تبار هم این تاخیر را مورد انتقاد قرارداده و با تشکیل "کمیته صیانت از آرای انتخابات ولایت غزنی"، تاخیر در اعلام نتایج این ولایت را "غیرقانونی و غیرموجه" خوانده اند.

کمیسیون انتخابات

شمارش و بررسی نتایج انتخابات بحث برانگیز افغانستان، دو ماه وقت گرفت.

در همین حال نامزدهای ناموفق انتخابات به اعتراض های خود در شهر کابل و دیگر ولایت های افغانستان ادامه داده و خواستار رسیدگی به شکایت های خود از سوی مراجع قضایی کشور شده اند.

آنها نسبت به شفافیت انتخابات بیست و هفتم سنبله اعتراض دارند و خواستار برگزاری انتخابات مجدد شده اند – درخواستی که از سوی کمیسیون انتخابات رد شده است.

در همین حال دادستانی کل افغانستان هم اعلام نتایج انتخابات را پیش از وقت خوانده و چهار مقام نهادهای انتخاباتی را برای بازجویی احضار کرده است.

اما مقامهای این نهادها گفته اند که هیچ گونه دخالت در کار انتخابات را قبول ندارند و با مقامهای دادستانی در باره امور انتخاباتی گفتگو نخواهند کرد.

ولی آنها افزوده اند که دروازه های این نهادها به روی دادستانان برای بررسی مواردی که جنبه های جرمی داشته باشد، باز است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.