به روز شده:  12:26 گرينويچ - سه شنبه 30 نوامبر 2010 - 09 آذر 1389

جامعه افغانستان

پنجشنبه ها در کابل تعطیل عمومی شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شورای وزیران افغانستان روزهای پنجشنبه را تا پایان سال جاری، تنها در کابل، پایتخت افغانستان، تعطیل عمومی اعلام کرده است.

مقامات افغان می گویند، این تصمیم کمک می کند تا رفت و آمد موترها (خودرو) حداقل در روزهای پنجشنبه در کابل کاهش یافته و از بیشتر شدن آلودگی هوا در این شهر جلوگیری شود.

همزمان با این تصمیم، شورای وزیران از ساکنان کابل نیز خواسته است که در روزهای پنجشنبه و دوشنبه، از استفاده غیرضروری از وسایط نقلیه ای که باعث افزایش آلودگی هوا می شود، خودداری کنند.

براساس گزارش رسانه های دولتی افغانستان، رئیس اداره ملی حفاظت از محیط زیست با ارائه گزارش خود به شورای وزیران، وضعیت محیط زیستی در کابل را "رقت بار" خوانده و گفته است که "به دلیل گشت و گذار بیش از حد وسایط، استفاده از مواد سوخت دودافزا در داشها و کارخانه های کوچک و تولید زباله در این شهر، هوای کابل به شدت آلوده شده و درصد اکسیجن مورد نیاز در فضای شهر از حد مجاز آن پایین آمده است."

اداره حفاظت از محیط زیست افغانستان هشدار داده است که عدم توجه به این مسئله، می تواند باعت شیوع بیماری های خطرناک در میان ساکنان کابل شود.

اضافه کردن روزهای پنجشنبه به تعطیلات رسمی هفته وار در افغانستان، پیش از این مطرح شده بود.

افغانستان تا حالا تنها روزهای جمعه را در یک هفته تعطیل رسمی بوده است.

باتوجه به اینکه شنبه و یک شنبه در بسیاری از کشورهای دیگر جهان تعطیل است، تعطیل کردن روزهای پنجشنبه درکابل سبب خواهد شد تا ادارات دولتی افغانستان تنها سه روز در هفته،( دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه،) با ادارات کشورهای دیگر ارتباط رسمی داشته باشند.

در حال حاضر شمار زیادی از نهاد های بین المللی در افغانستان دفتر دارند، دفاتر و نمایندگی های زیادی از سازمان ملل متحد نیز در کابل فعال است. تعطیل کردن پنجشنبه برکار این ادارات اثر مستقیم و بیشتری خواهد گذاشت، از این رو هنوز مشخص نیست که آیا در عمل ادارات بین المللی هم تعطیل خواهند شد یانه؟

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.