کرزی: تیراندازی به سربازان آمریکایی تحقیق شود

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان دستور تحقیق در مورد کشته شدن شش سرباز ناتو در یک پایگاه پلیس این کشور را صادر کرده است.

این سربازان روز گذشته در یک مرکز آموزشی پلیس افغانستان در ولایت شرقی ننگرهار، از سوی فردی که لباس پلیس به تن داشت، مورد حمله قرار گرفتند.

قربانیان این حادثه همه سربازان آمریکایی بوده اند.

ناتو گفت که این مرد در جریان یک جلسه آموزشی سربازان آمریکایی برای پلیس افغانستان، به روی آنها آتش گشود و خود نیز در نتیجه تبادل آتش کشته شد.

براساس گزارش رسانه ها، طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته اند. یک سخنگوی طالبان گفته است که فرد مهاجم، از افراد وفادار به طالبان بوده که به منظور حمله به سربازان ناتو، شامل نیروهای پلیس مرزی افغانستان شده بود.

ذبیح الله مجاهد گفت: "امروز او فرصت یافت و شش نفر از اشغالگران را کشت."

ناتو پیش از این اعلام کرده که تحقیقات در مورد این حادثه را آغاز کرده است.

در یک اعلامیه ناتو آمده است: "یک فرد که لباس پلیس مرزی به تن داشت، در جریان یک جلسه آموزشی، اسلحه خود را به طرف سربازان بین المللی کمک به امنیت نشانه گرفت و شش نفر را از پا در آورد."

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نسبت به این حادثه ابراز تاسف کرده و به وزارت داخله (کشور) دستور داده است تا جزئیات این حادثه را تحقیق کند.

در گذشته نیز افراد طالبان در لباس پلیس افغانستان توانسته اند سربازان خارجی را هدف قرار دهند.

در روزهای اخیر، دو مهاجم انتحاری که لباس پلیس افغانستان به تن داشتند، در ولایت پکتیکا بمب های خود را منفجر کرده و دوازده نفر از ماموران پلیس را کشتند.

در ماه نوامبر سال گذشته نیز پنج سرباز بریتانیایی از سوی یک مامور پلیس افغانستان که احتمالا با طالبان ارتباط داشت، مورد حمله قرار گرفته و کشته شدند. فرد مهاجم موفق به فرار شد.

در ماه جولای نیز یک سرباز افغان سه سرباز بریتانیایی را در یک پایگاه نظامی در ولایت هلمند از پا درآورد.

طالبان پیش از این هشدار داده بودند که آنها به حملات مشابه ادامه خواهند داد.

مطالب مرتبط