چالش‌های سرمایه‌گذاری در افغانستان

نشان اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان (آیسا)
Image caption مسئولان اداره آیسا می گویند که افغانستان هنوز هم فرصت های زیادی برای جلب سرمایه گذاری دارد.

در حالی که دولت افغانستان در پی افزایش سرمایه گذاری خارجی در این کشور است، اداره حمایت از سرمایه گذاری ناامنی و فساد را مانع این امر می داند.

شماری از مقاماهای ارشد دولت افغانستان برای شرکت در اجلاسی در دوبی، به آن جا سفر کرده اند. این نشست با همکاری دولت افغانستان و امارات متحد عربی برای جلب سرمایه گذاری در افغانستان برگزار شده است.

اما اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان (آیسا) گفته که مشکلات امنیتی و فساد اداری و مالی در نهادهای دولتی، سبب کندی روند سرمایه گذاری در این کشور شده است.

به گفته مقامات اداره آیسا، در ده ماه اخیر ۵۰۰ میلیون دلار در افغانستان سرمایه گذاری شده و این مقامها گفته اند که تا پایان سال جاری میلادی، یعنی تا یک ماه دیگر این آمار به ۶۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.

شریف احمدزی، معاون اداره آیسا گفته است که میزان سرمایه گذاری امسال در افغانستان در مقایسه با سال گذشته در این کشور تغییر چندانی نکرده است.

آقای احمدزی در پاسخ به این پرسش که چرا در یک سال گذشته سرمایه گذاری در افغانستان پیشرفت و رشد نداشته، گفت: "عواملی که روند سرمایه گذاری در افغانستان را کندتر می سازد، چالش های امنیتی و فساد اداری است."

پیچیدگی نظام اداری

آقای احمدزی پیچیدگی نظام اداری و مقررات پیچیده ادارات دولتی را هم سبب دلسردی سرمایه گذاران می داند. به گفته او، این وضعیت در ادارات دولتی باعث می شود که سرمایه گذاران نتوانند کارهای خود را به درستی انجام دهند.

اداره آیسا می گوید که بیشتر سرمایه گذاری ها در بخش های ساختمانی صورت گرفته است و براساس آمار، در حال حاضر ۱۹ هزار شرکت خصوصی در افغانستان ثبت شده اند. اما آیا این شرکت ها با چالش های موجود در افغانستان مواجه نیستند؟ عبدالغفار داوی، سرمایه گذار افغان، می گوید: "از نگاه اصول تجاری تاجران ما وضع وخیمی دارند. وضع سیاسی از نگاه تجاری چندان مساعد نیست و ما نمی توانیم تاجران خارجی را به افغانستان دعوت کنیم و با آنها معاملات تجاری کنیم."

به گفته آقای داوی، در دوره دولت موقت (۲۰۰۱ میلادی) پنج هزار شرکت به افغانستان آمدند و آماده سرمایه گذاری در این کشور شدند، اما در حال حاضر از آن شرکتها، تنها چند شرکت معدود باقی مانده و "بقیه همه یکی یکی پا پس کشیدند".

از سویی هم شماری از کارشناسان مسائل اقتصادی وضعیت سرمایه گذاری در افغانستان را چندان خوب نمی دانند و به این باورند که اگر وضعیت بهبود نیابد، این کشور فرصت های سرمایه گذاری را از دست خواهد داد.

'فرار سرمایه'؟

آذرخش حافظی، رئیس بخش روابط بین المللی اتاقهای بازرگانی افغانستان گفت: "یکی از دلائل فرار سرمایه از افغانستان عدم مصونیت سرمایه است. مساله دوم نبود امنیت است و مساله سوم عدم قوانین تشویقی است که سرمایه گذاری را در کشور تشویق کند."

به گفته او، "تا زمانی که دولت در این مورد اراده سیاسی نداشته باشد و زمینه ساز تامین سرمایه گذاری شود، امکان سرمایه گذاری در افغانستان هر روز بیشتر کاهش می یابد و فرار سرمایه بیشتر می شود." با این همه چالش ها و نگرانی ها در باره فرار سرمایه از افغانستان، اداره حمایت از سرمایه گذاری می گوید که افغانستان هنوز هم فرصت هایی زیادی برای جلب سرمایه گذاری در اختیار دارد.

مقامهای این اداره تاکید می کنند که معادن افغانستان توجه جهانیان را به خود جلب کرده و این امیدواری وجود دارد که با آغاز سرمایه گذاری در این بخش، روند سرمایه گذاری در افغانستان بهبود یابد.

براساس آمار اداره حمایت از سرمایه گذاری در افغانستان، در نه سال گذشته، پنج میلیارد دلار در افغانستان سرمایه گذاری شده است.