روزنامه های کابل: سه شنبه، ۹ قوس

کشمکش میان دادستانی کل افغانستان و نهادهای انتخاباتی این کشور بر سر نتایج انتخابات پارلمانی بیست و هفتم سنبله (شهریور)، مهمترین موضوع مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

در حالی که کمیسیون انتخابات با تکمیل آخرین مراحل تایید پیروزی نامزدهای برنده، به آنها برگه ورود به مجلس داده، دادستانی کل با اعلام نتایج انتخابات و صدور این برگه ها مخالفت و چهار مقام نهادهای انتخاباتی را برای بازجویی احضار کرده است.

باختر نوشته که اگر ثابت شود که اظهارات مقامهای دادستانی کل افغانستان در ارتباط با مسائل انتخاباتی "حرفهای سیاسی" بوده و "مصرف مقطعی به نفع برخی از طرف های دخیل در سیاست کشور" داشته، آنگاه شاید نتوان امید به حد اقل کارآمدی این نهاد داشت.

نویسنده هشدار داده است که اگر دادستانی و نهادهای قضایی به "ابزار کم اهمیتی در دست سیاستمداران" تبدیل شوند که هر وقت این سیاستمداران خواستند این نهاد را به میدان بکشند و زمانی که نخواستند، دستور سکوت به آن بدهند، ایجاد حکومت سالم و کنترل فساد و تقلب بسیار پیچیده تر از اکنون خواهد شد.

باختر افزوده زمانی که دادستان کل در مجلس سنا "با خشم اعلام کرد که هر گاه نتایج انتخابات بدون توجه به ملاحظات او اعلام شود، با نامزدهای معترض به خیابانها خواهد رفت، این نگرانی به میان آمد که در پایان ماجرا این اداره کوچکتر از آن ثابت شود که بازیگران اصلی سیاست به آن وقعی بگذارند."

سرمقاله نویس باختر ضمن تاکید بر این موضوع که "دادستانی را به بازی نگیرید"، نوشته که دادستانی پیش از این هم در مورد مبارزه با فساد، کارهایش در حد "حرف" و در سطح "ادعا" باقی مانده و اکنون هم به نظر می رسد که دادستانی کل باز هم "بازنده" است.

ماندگار نوشته که برخوردها نشان می دهد که "حرکت های خاص سیاسی" نتایج انتخابات پارلمانی را دنبال می کند و نه عدالت و دادرسی. به نظر نویسنده، اکنون تقریبا مشخص شده که برخی محافل "ذهنیت ها را برای ابطال نتایج انتخابات آماده می سازد".

به باور ماندگار، نشانه های واضحی وجود دارد که حکومت افغانستان "به این آسیاب آب می ریزد" و برخی رسانه ها هم به شدت به اجرای این "سناریو" آگاهانه یا ناآگاهانه مشغول شده اند.

سرمقاله نویس روزنامه جنجالها بر سر نتایج انتخابات پارلمانی را "بازی" خوانده و افزوده که این بازی به حدی "باریک و خطرناک" است که اگر این بازی به همین منوال ادامه یابد، هر گوشه آن می تواند منجر به "بحران" شود و به تعبیر نویسنده این بازی با همین هدف "طراحی" شده است.

ماندگار از ریاست جمهوری و دادستانی کشور خواسته که به این بازی در همین جا نقطه پایان بگذارند و ادامه آن در نهایت به سود هیچ کسی نیست و ابطال نتایج انتخابات هم به حل مشکلات کشور کمک نمی کند. نویسنده هشدار داده که منافع کشور نباید فدای خواست ها و سلیقه های فردی شود.

هشت صبح اما به نقل از وحید عمر، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان نوشته که اگر مجلسی که بر اساس "آری سری، مستقیم و سراسری مردم" به میان آید، حامد کرزی آن را افتتاح خواهد کرد. آقای عمر گفته که رئیس جمهوری در کار کمیسیون انتخابات و دادستانی مداخله نمی کند.

به نوشته روزنامه، در حالی که کمیسیون مستقل انتخابات صدور برگه های تایید پیروزی نامزدهای برنده انتخابات را آغاز کرده، دادستانی کل کشور گفته است که کمیسیون باید صدور این برگه ها را متوقف کند.

هشت صبح به نقل از سخنگوی رئیس جمهوری نوشته که این دو نهاد "مستقل" هستند و به گونه مستقل عمل می کنند، اما رئیس جمهوری امیدوار است که هر دو نهاد به نتیجه ای برسند که حاکمیت قانون در آن در نظر گرفته شده باشد.

وحید مژده، روزنامه نگار و تحلیلگر مسائل سیاسی در مطلبی در روزنامه افغان جرگه، انتشار اسناد محرمانه دیپلماتیک آمریکا را بررسی کرده و نوشته که انتشار این اسناد به دلیل این که حاوی "اسرار روابط سیاسی" است، می تواند "خطرناکتر" از انتشار اسناد نظامی باشد.

اخیرا پایگاه اینترنتی ویکی لیکس بیش از ۲۵۰ هزار سند محرمانه دیپلماتیک آمریکا را منتشر کرد که در برخی از این اسناد در باره برخی مقامهای دولت افغانستان، از جمله حامد کرزی، رئیس جمهوری مطالبی آمده است.

این اسناد آقای کرزی را رهبری "ضعیف و دچار مالیخولیا" توصیف کرده و احمد ولی کرزی، برادر او را مردی خوانده که به شدت مشغول کار و بار مواد مخدر است. در این اسناد همچنین آمده که احمد ضیا مسعود معاون پیشین آقای کرزی در سفری به دوبی، ۵۲ میلیون دلار پول نقد با خود داشته است.

به نوشته آقای مژده، در مورد این که آقای کرزی فردی است که تحت تاثیر احساسات قرار می گیرد و در برابر دوربین های خبرنگاران گریه می کند، اختلافی وجود ندارد، اما آمریکایی ها می خواهند که او "احساسات خود را پنهان کند".

به باور مقاله نویس افغان جرگه، اگر هر کسی دیگر خود را به جای آقای کرزی قرار دهد و هر روز کسانی به او مراجعه و از دستگیری و قتل "افراد بیگناه" به وسیله نظامیان خارجی شکایت کند، آقای کرزی را "حق به جانب" خواهد دانست.

آقای مژده در ادامه افزوده است که اگر آقای کرزی خود اعتراف هم نکند، رئیس جمهوری جلوه می کند که توانایی مهار "خودسری های خارجی ها" را ندارد و این به اعتبار او در نزد مردم افغانستان به شدت آسیب وارد می کند.