کرزی عازم شرکت در اجلاس سازمان امنیت و همکاری اروپا شد

حامد کرزی
Image caption آقای کرزی در اجلاس سازمان امنیت و همکاری اروپا بر گسترش همکاری ها در مبارزه با تروریسم تاکید خواهد کرد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در هفتمین اجلاس سران سازمان امنیت و همکاری اروپا، رهسپار آستانه، پایتخت قراقستان شده است.

اجلاس سران سازمان امنیت و همکاری اروپا، که قزاقستان ریاست دوره ای آن را بر عهده دارد، در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (۱۰ و ۱۱ قوس/آذر) برگزار می شود و مسائل امنیتی و همکاری های منطقه ای، از مهمترین مسائل مورد بحث آن است.

سازمان امنیت و همکاری اروپا، که پنجاه و شش کشور در اروپا، قفقاز، آسیای میانه و آمریکای شمالی در آن عضویت دارند، هدف کنترل تسلیحات، حمایت از حقوق بشر، آزادی رسانه ها و برگزاری انتخابات منصفانه را دنبال می کند.

از سال 2003، افغانستان به عنوان یکی از "همکاران" این سازمان با آن ارتباط داشته است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته است که آقای کرزی در روز نخست این اجلاس سخنرانی خواهد کرد.

انتظار می رود رئیس جمهوری افغانستان در سخنان خود بر گسترش همکاری ها در زمینه مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و همکاری های اقتصادی در منطقه تاکید گذارد.

در خبرنامه ای که از سوی دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان در همین ارتباط منتشر شده، آمده است که آقای کرزی در حاشیه این اجلاس با شماری از رهبران کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا دیدار و گفتگو خواهد کرد.

بر اساس این خبرنامه، از جمله رهبرانی که آقای کرزی با آنها گفتگو خواهد کرد، نور سلطان نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان، و نیک کلیگ معاون نخست وزیر بریتانیا خواهند بود.

هدف از این دیدارها "توسعه مناسبات دوجانبه" میان افغانستان و کشورهای مورد نظر خوانده شده است.

در هفتمین اجلاس سازمان امنیت و همکاری اروپا، سران و مقامات ارشد کشورهای عضو و دوازده کشور "همکار" و همچنین مسئولان و نمایندگان نزدیک به هفتاد سازمان بین المللی شرکت می کنند.

حامد کرزی را در این سفر زلمی رسول، وزیر خارجه، و رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری همراهی می کنند.