جذب سرمایه گذاری های خارجی و چالشهای آن در افغانستان

حکومت افغانستان پیش بینی کرده است که در ظرف چند سال آینده شهروندان افغان شاهد دست کم 10 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی و دولتی دراین کشور خواهند بود.

زلمی رسول، وزیرخارجه افغانستان، این موضوع را در پایان کنفرانس بین المللی سرمایه گذاری افغانستان بیان کرد که با حضور نمایندگان بیش از 500 شرکت سرمایه گذار، مقامات کشورهای اروپایی و عربی و یک هئیت بلند پایه افغانستان روز سه شنبه در دبی برگزار شده بود.

در این کنفرانس وزرای معدن، تجارت، زراعت، مخابرات و مالیه افغانستان، در ادامه تلاش های حکومت این کشور برای جذب سرمایه گذاری های خارجی و برداشتن موانع از سر راه آن، طرح های خود را ارائه کردند.

در یک سال گذشته، بیش از 500 میلیون دلار در افغانستان سرمایه گذاری شده است، اما کارشناسان می گویند نبود امنیت، فساد اداری، بروکراسی، و عدم مصئونیت سرمایه ها، که در کنفرانس دبی هم در مورد آن ابراز نگرانی شد، موجب شده که سرمایه گذاری درافغانستان به پیمانه وسیعتر صورت نگیرید.

اما به نظرشما چه مشکلات و چالش های بر سر راه سرمایه گذرای در افغانستان قرار دارد؟

حکومت افغانستان می گوید طی چند سال گذشته اقداماتی را در راستای تسهیل و بهبود شرایط سرمایه گذاری در افغانستان برداشته است. به گفته مقامات همین اقدامات موجب شده که در چند سال گذشته حدود 7 میلیارد دلار در افغانستان سرمایه گذاری شود.

اما آیا آنچه حکومت افغانستان تا حالا دراین راستا انجام داده کافی است؟

به نظرشما برای جذب سرمایه گذاری های خارجی درافغانستان چه کارهای باید صورت بگیرد که تا حالا نگرفته است؟

برای ابراز نظریات و پیشنهاد های تان در برنامه صدای شما که در حوالی ۶ و ۴۵ شام پنجشنبه به وقت افغانستان پخش می شود لطفا در هنگام پخش زنده تماس بگیرید.

تلفن: ۰۰۴۴۲۰۷۸۳۶۰۳۳۱

شماره دریافت اس.ام.اس یا پیامک:۰۰۴۴۷۷۸۶۲۰۸۸۸۸

و یا هم سوال و نظر تان را از طریق ایمیل به نشانی زیر بفرستید :

Dari@bbc.co.uk