به روز شده:  11:15 گرينويچ - چهارشنبه 01 دسامبر 2010 - 10 آذر 1389

جامعه افغانستان

هشدار: افزایش شیوع ایدز در افغانستان

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دولت افغانستان و سازمان ملل متحد هشدار داده اند که این کشور در معرض تهدید فزاینده شیوع بیماری ایدز قرار گرفته است.

بیش از ششصد مورد افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی در افغانستان ثبت شده اند، اما مقامات وزارت صحت افغانستان می گویند، بیم آن می رود که آمار واقعی مبتلایان به ویروس اچ آی وی در افغانستان، بین دو تا چهار هزار نفر باشد.

وزارت صحت افغانستان همزمان با روز جهانی ایدز، برای مبارزه این بیماری در افغانستان، از نهادهای بین المللی کمک خواسته است.

هرچند بیماران ایدز در حال حاضر در افغانستان زیاد نیستند اما مقام های افغان می گویند جلوگیری از انتشار سریع این بیماری در آینده نیازمند تلاشهای جدی خواهد بود.

فقر، مهاجرت ها، استفاده از مواد مخدر و عدم آگاهی از شیوه های انتقال ویروس اچ آی وی، افغانستان را به محل مناسبی برای رشد آمار ابتلا به بیماری ایدز بدل کرده است.

ایدز

آگاهی کافی در مورد راه های ابتلا به ایدز در میان افغانها وجود ندارد

ایدز بیشترین قربانیانش را از میان افراد معتاد به مواد مخدر می گیرد. رفتارهای پر خطر جنسی و عدم رعایت بهداشت از راههای دیگر انتقال این بیماری است.

وزارت بهداشت افغانستان تلاش دارد با ایجاد مراکز ثبت افراد مبتلا به اچ آی وی، از یک طرف تعداد مبتلایان به این ویروس را مشخص کند و از طرف دیگر داروی رایگان در اختیار آنها قرار دهد.

در حال حاضر تنها دو مرکز کمک به بیماران ایدز در افغانستان فعال است و مقام های وزارت صحت می گویند در نظر دارند در آینده نزدیک، شمار این مراکز را افزایش دهند.

در سالهای اخیر آگهی دادن در مورد بیماری ایدز از طریق رسانه ها، مساجد و همچنین چاپ و پخش پوسترهای تبلیغاتی در سطح شهرها افزایش یافته است، اما بحث روی این موضوع در میان مردم عادی افغانستان، هنوز تابو است.

بر اساس گزارشها حدود 33 میلیون انسان در جهان آلوده به ویروس اچ آی وی هستند که از این میان بیش از هشت میلیون آن نوجوانان هستند.

بیش از پانزده میلیون نفر از این افراد زنان هستند و بقیه آنان کسانی هستند که کمتر از پانزده سال دارند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.