نشریات کابل: چهارشنبه 10 قوس

افشای اسناد محرمانه آمریکا از سوی ویکی لیکس، جنجالها در مورد نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان و "افزایش" پناهندگی افغانها به کشورهای خارجی، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود به افشای اسناد محرمانه دپلماتیک آمریکا از سوی ویکی لیکس پرداخته و نوشته که این اسناد، بدون شک بر روابط افغانستان با آمریکا یک بار دیگر سایه می اندازد.

روزنامه نوشته که براساس اسنادی که ویکی لیکس منتشر کرده، دپلماتهای آمریکایی از دست داشتن برادر رئیس جمهور کرزی در قاچاق مواد مخدر حرف زده و همزمان، رئیس جمهور کرزی را ضعیف توصیف کرده اند.

این روزنامه افزوده که در اعلامیه واکنشی سفارت آمریکا در کابل در برابر این اسناد، هیچ تلاشی برای رد این اتهامات صورت نگرفته است.

نویسنده باور دارد که این مسئله، یک بار دیگر روابط شکننده افغانستان با آمریکا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

روزنامه ماندگار نیز به همین مسئله توجه کرده و پرسیده است که ویکی لیکس با انتشار اسناد محرمان چه می خواهد؟

ماندگار نوشته که ویکی لیکس در گذشته نیز اسناد محرمانه آمریکا را منتشر کرده، اما افشای اسناد تازه، از "اسرار مناسبات آمریکا در معادلات جهانی" پرده برداشته است.

نویسنده ماندگار این احتمال را مطرح کرده که انتشار چنین اسناد، با توافق دولت آمریکا صورت می گیرد، تا به باور روزنامه، از یک سو افکار عامه سرگرم این اسناد شده و آمریکا به برنامه های دیگر خود بپردازد، و از سوی دیگر، مسایلی که آمریکا نمی تواند واضحا در مورد آن حرف بزند، از این طریق در اختیار رسانه ها و دولت ها قرار می دهد.

روزنامه هشت صبح به انتخابات پارلمانی افغانستان پرداخته و نوشته که "کشتی نرم" میان دادستانی کل افغانستان و کمیسیون انتخابات همچنان ادامه دارد.

این روزنامه به نقل از مقامات دادستانی کل نوشته است که آغاز به کار پارلمان دوم، تا پایان تحقیقات دادستانی کل در مورد نتایج انتخابات، باید به تاخیر بی افتد.

اما روزنامه افزوده که کمیسیون انتخابات، به نامزدهای برنده، برگه های ورود به پارلمان داده و آنها را عملا به عنوان اعضای پارلمان دوم شناخته است.

نویسنده افزوده که از میان این همه جنجالها، بوی معامله گری به مشام می رسد.

روزنامه سرنوشت یک گزارش واشنگتن پست را بررسی کرده که در آن، از افزایش مهاجرت افغانها به بیرون از کشورشان خبر داده شده است.

این روزنامه نوشته که نبود زمینه های کار در افغانستان و بی باوری نسبت به آینده روشن در این کشور، دو عامل اصلی تلاش افغانها برای بیرون شدن از کشورشان است.

نویسنده به نقل از گزارش واشنگتن پست نوشته که بیشتر پناهجویان افغان، جوانان با سواد هستند و روزنامه با توجه به این نکته افزوده که اگر زمینه کار برای این جوانان در داخل افغانستان فراهم شود، آنها مجبور به ترک این کشور نخواهند بود.

مطالب مرتبط