اجلاس سازمان امنیت و همکاری اروپا گشایش یافت

هیلاری کلنتون، وزیر خارجه آمریکا

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از سازمان امنیت و همکاری اروپا خواسته است تا نقش برجسته تری در افغانستان بازی کند.

خانم کلینتون گفت که این سازمان می تواند در زمینه تقویت امنیت مرزی، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و برنامه های توسعه ای، همکاری کند.

در هفتمین اجلاس سازمان امنیت و همکاری اروپا که امسال در آستانه، پایتخت قزاقستان برگزار شده، حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز شرکت دارد.

مسایلی چون امنیت منطقه و جنگ افغانستان، از مسایل مهم مطرح در این اجلاس است.

وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی اش در این اجلاس گفت که سازمان امنیت و همکاری اروپا، باید در جلوگیری از بروز تنشهای تازه در منطقه و تلاش برای یافتن راه حل های صلح آمیز، سهم بیشتری برعهده بگیرد.

ثبات سیاسی در آسیای مرکزی، برای آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو که در افغانستان حضور دارند، از اهمیت زیادی برخوردار است.

مواد غذایی، سوخت و بخشی از تجهیزات نظامی مورد نیاز نیروهای ناتو در افغانستان، از طریق راه هایی که از روسیه و آسیای مرکزی عبور می کند، به سربازان ناتو در افغانستان می رسد.

سازمان امنیت و همکاری اروپا که پنجاه و شش کشور در اروپا، قفقاز، آسیای میانه و آمریکای شمالی در آن عضویت دارند، اهدافی چون کنترل تسلیحات، حمایت از حقوق بشر، آزادی رسانه ها و برگزاری انتخابات منصفانه را دنبال می کند.

از سال 2003، افغانستان به عنوان یکی از "همکاران" این سازمان با آن ارتباط داشته است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که یکی از سخنرانان این اجلاس بود، از همکاری سازمان امنیت و همکاری اروپا با کشورش قدردانی کرد.

او گفت که این سازمان در زمینه نظارت بر انتخابات افغانستان و در بخش امنیتی، در زمینه تقویت نیروهای پلیس مرزی این کشور، سهم مهمی داشته است.

مطالب مرتبط