برنامه اتمی پاکستان در ویکی لیکس، تهدید یا توطئه؟

افشای بی‌سابقه جزئیات از وضعیت درونی دولت در پاکستان و رمز و راز برنامه هسته‌ای این کشور توسط ویکی لیکس، از کشوری بی‌ثبات که خشونت را ابزار اصلی سیاست خارجی اش در منطقه ساخته، تصویر ترسناکی می‌دهد.

دیپلمات‌های آمریکایی، بریتانیایی و روسی در اطلاعاتی که ویکی‌لیکس منتشر کرده، نگرانی و ترس عمیق خود را از احتمال دست ‌یافتن گروههای تندرو مذهبی به مواد رادیواکتیو و تسلیحات هسته‌ای این کشور ابراز داشته اند.

طالبان پاکستانی، لشکر جنگوی، لشکر طیبه، شبکه القاعده و طالبان پاکستانی و طالبان افغان، در این کشور، فعالند.

همین پارسال بود که گروه "تحریک طالبان پاکستان" از دره سوات تا منطقه بونر، تا صد کیلومتری اسلام آباد، پایتخت پاکستان، پیشروی کردند و سرانجام ارتش این کشور مجبور شد علیه آنها وارد عمل شود و جنگجویان را عقب بزند.

با این حال، غرب بیش از آنکه از سقوط دولت ضعیف آصف‌علی زرداری به‌دست شورشیان بیم داشته باشد، نگران خارج شدن مواد رادیواکتیو از تاسیسات هسته‌ای پاکستان توسط کارکنان آلوده به فساد اداری این کشور است.

بر اساس اطلاعات ویکی‌لیکس، یک مقام ارشد وزارت خارجه روسیه این نگرانی را با همکاران آمریکایی‌ خود در میان گذاشته بود که ممکن است اسلامگریان، با نفوذ در میان حدود 130 هزار کارمند تاسیسات هسته‌ای پاکستان، مواد رادیواکتیو را خارج کنند.

از این مقام آمریکایی نقل شده که هیچ اطمینان صد در صدی از اتفاق نیافتادن چنین عملی وجود ندارد.

پاکستان که در ازای کمک به ناتو در جنگ افغانستان، انتظار قدردانی غرب را دارد، از برداشت دیپلمات‌های غربی برآشفته است. شماری از مردم در جاده‌های اسلام آباد می‌گویند که همه اینها توطئه غرب برای نابود کردن تسلیحات هسته‌ای تنها کشور اسلامی در جهان است.

این نظری است که در میان عده‌ای از مقام‌های پاکستانی هم وجود دارد.

Image caption کارشناسان می‌گویند پاکستان بین 90 تا 120 سلاح هسته‌ای دارد و آنگونه که ویکی‌لیکس افشاء می‌کند، سفیر آمریکا هم گفته که اسلام آباد شدید تر از هر کشور دیگر، به ساخت سلاح‌های هسته‌ای ادامه می‌دهد.

شهزاد چودری، فرمانده پیشین نیروی هوایی پاکستان می‌گوید کشوری‌که قابلیت تولید سلاح هسته‌ای را دارد، از عهده نگهداری آن هم می‌تواند به‌خوبی بیرون آید.

به گفته مقام‌های پاکستانی، در طول این سال‌ها هیچ اتفاقی نیافتاده که بیم ربوده شدن مواد هسته‌ای را نشان دهد.

پاکستان در سال 1998 در مقابله با هند، بعد از حدود سی سال تلاش، صاحب تسلیحات هسته‌ای شد.

اما بیشتر نگرانی‌ها از این بابت بعد از سال 2004 و زمانی قوت گرفت که ارتباط عبدالقدیر خان "پدر هسته‌ای پاکستان" با ایران، کره شمالی و لیبی افشاء شد.

ترس غرب از پاکستان تنها از برنامه هسته‌ای این کشور نیست. اطلاعات نشان می‌دهد که ژنرال اشفاق کیانی، رئیس ارتش نیرومند پاکستان، مساله برکناری آصف‌علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان را با آمریکایی‌ها در سال 2009 در میان گذاشت.

آقای زرداری هم از این بدبینی ژنرال کیانی باخبر بوده و به جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا در همان سال گفته که احتمال دارد "مرا از صحنه خارج کند."

گفته شده کیانی می‌خواسته اسفندیار ولی‌ خان، رهبر حزب عوامی ملی را جایگزین زرداری کند، اما یوسف‌رضا گیلانی، نخست وزیر را همچنان در مقامش نگهدارد.

Image caption همین پارسال بود که تحریک طالبان پاکستانی از دره سوات تا منطقه بونیر، در صد کیلومتری اسلام آباد، پایتخت پاکستان، پیشروی کردند و سرانجام ارتش این کشور مجبور شد علیه آنها وارد عمل شود و جنگجویان را عقب بزند.

پیام‌های منتشرشده در ویکی لیکس همچنین نشان می‌دهد که آمریکا نظر دولت افغانستان را در مورد اینکه ارتش پاکستان به طور مخفی از گروه طالبان حمایت می کند، قبول دارد.

از اشفاق کیانی نقل شده که اگر دولت افغانستان به هند رو کند، حمایت پاکستان از طالبان افزایش چشم‌گیری خواهد یافت.

آن پترسون، سفیر سابق آمریکا در اسلام آباد هشدار داده که تا زمانی‌که مساله هند و پاکستان حل نشود، هیچ مبلغی پاکستان را وادار به دست‌برداشتن از حمایت از طالبان نخواهد کرد.

وزارت خارجه پاکستان می‌گوید که "تبلیغات" ویکی‌لیکس روی روابط کشورش با آمریکا تاثیری نخواهد داشت. اما اطلاعاتی را که این سازمان بیرون داده، ترس و تشویش عمیق جهان را از این کشور دارای تسلیحات اتمی نشان می‌دهد.

مطالب مرتبط