سفر غیر مترقبه اوباما به افغانستان

اوباما، پترائوس و ایکنبری در فرودگاه بگرام

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار با سربازان این کشور که در افغانستان مستقرند، وارد این کشور شده است.

هواپیمای حامل آقای اوباما حوالی ساعت نه شب به وقت محلی، در فردوگاه بگرام به زمین نشست و ژنرال دیوید پترائوس فرمانده آمریکایی ناتو در افغانستان و ژنرال ایکنبری سفیر آمریکا در افغانستان از او پذیرایی کردند.

قراربود، آقای اوباما بعد از فرود آمدن به بگرام به کابل و قصر ریاست جمهوری افغانستان برود و با حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان دیدار کند.

اما این دیدار ظاهرا به دلیل بدی هوای کابل، انجام نشد و قرار شد آقای اوباما و آقای کرزی در یک کنفرانس ویدیوئی باهم دیدار کنند.

تصاویری که تلویزیون سی ان ان در اولین لحظات ورود اوباما از فرودگاه بگرام پخش کرد، شماری از سربازان آمریکایی را نشان می داد که در این فرودگاه منتظر ورود رئیس جمهور اوباما به جمع آنها و ایراد سخنرانی او بودند.

قرار است آقای اوباما از یک بیمارستان در کابل دیدار کند که سربازان آمریکایی در آن مداوا می شوند.

بارک اوباما می خواهد در دیدار از این بیمارستان مدال "پرپل هارت" را به سربازان آمریکایی اهدا کند.

"پرپل هارت" مدال شجاعت در آمریکا است که به سربازان مجروح داده می شود.

هنوز مشخص نیست سفر آقای اوباما به افغانستان چه زمانی به پایان خواهد رسید.

معمولا در آستانه کریسمس و سال جدید میلادی رهبران کشورهای غربی که در افغانستان نیرو دارند، وارد این کشور شده و با سربازان و افسران کشور های خود در افغانستان دیدار می کنند.

به گفته مهرنوش پورضیایی خبرنگار بی بی سی در واشنگتن، "سربازان آمریکایی در افغانستان سالی بسیار دشوار را در افغانستان به پایان می برند، سالی که بیشترین تعداد تلفات را در میان همرزمان آنها به همراه داشته و آقای اوباما می خواهد به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح آمریکا به سربازانش بگوید که فراموش نشده اند و به برنامه خود برای خروج نیروها از افغانستان متعهد است.

تا حدود یک هفته دیگر گزارشی روی میز آقای اوباما خواهد بود که نتیجه استراتژی اخیر او برای افزایش نیرو در افغانستان را بررسی می کند، اینکه این استراتژی توانسته نتیجه مورد علاقه دولت را عملا در افغانستان به بار بیاورد یا نه و یا افزایش فشارها بر پاکستان در سال گذشته ثمری داشته؟ این گزارشی است که مسیر جنگ در ماه های آینده تعیین می کند و به نظر می رسد آقای اوباما خواسته پیش از انتشار این گزارش با فرماندهان و سربازانش از نزدیک گفتگو کند."

نزدیک به صد هزار سرباز آمریکایی در افغانستان در گیر نبرد با گروه های شورشی هستند. این نیروها در مناطق عمدتا نا آرام جنوب و شرق افغانستان مستقرند.

بیشتر نیروهای آمریکایی در چارچوب پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو فعال اند اما بخشی از آنها جزء نیروهای ائتلاف بین المللی مبارزه علیه ترویسم هستند.

مطالب مرتبط