ویکی‌لیکس؛ بریتانیا در هلمند ناکام بود

اسناد منتشر شده در سایت ویکی لیکس نشان می دهد که از نظر حامد کرزی نیروهای بریتانیایی در ماموریت شان برای آرام کردن هلمند نا کام بوده اند.

بر اساس اسنادی که اخیرا از لابلای اسناد سری وزارت خارجه آمریکا در سایت ویکی لیکس منتشر شده ، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان و مقام های آمریکایی از ماموریت نیروهای بریتانیایی در هلمند راضی نبوده اند.

پل وود خبرنگار بی بی سی می نویسد، این اظهارات به سال ۲۰۰۸ میلادی بر می گردد زمانی که تنها حدود ۱۰ هزار نظامی بریتانیایی تلاش داشتند که ولایت هلمند در جنوب افغانستان را کنترل کنند.مسئولیتی که حالا به ۲۰ هزار سرباز آمریکایی واگذار شده است.

دو سال پیش شمار نظامیان بریتانیایی برای انجام چنین وظیفه ای کافی نبود.

در یک مورد دیگر، که از مدارک افشا شده در ویکی لیکس بدست آمده والی هلمند سال گذشته به جو بایدن معاون رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که نیروهای بریتانیایی مستقر در ولسوالی آشوب زده سنگین حتی قادر به تامین امنیت بازار اصلی این ولسوالی نیستند.

حالا مسئولیت امنیت این ولسوالی به سربازان آمریکایی واگذار شده اما آنها هم مثل همتایان بریتانیایی شان با مشکلات مشابه روبرو هستند.

تنها در یک ماه، ۷ درصد از سربازان یک واحد نیروهای دریایی آمریکا در این ولسوالی زخمی یا کشته شده اند.

در اسناد منتشر شده در ویکی لیکس از حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نقل شده که از زمان ورود نیروهای بریتانیایی به هلمند در سال ۲۰۰۶، وضعیت امنیتی این ولایت وخیم تر شده است.

رئیس جمهور کرزی گفته است که پیش از ورود بریتانیایی ها به هلمند، حتی دختران این ولایت می توانستند به مدرسه بروند، اما حالا مردم این منطقه احساس امنیت نمی کنند.

حکومت بریتانیا ممکن است این موضوع را نپذیرد اما قضاوت فردی برخی از افسران بریتانیایی به صورت قابل ملاحظه ای شبیه برداشت رئیس جمهوری افغانستان است. این افسران می پذیرند که پیامد حضور نظامیان بریتانیایی در هلمند، گسترش دامنه ناامنی ها در این منطقه بوده است. یک افسر بریتانیایی به بی بی سی گفت که او فکر نمی کند که هلمند زمانی آرام شود، به این دلیل که در کنار خشونت ها، میزان بی قانونی، قاچاق، پول حاصل از مواد مخدر و جرایم در این ولایت بسیار بالاست.

پس آیا این تکرار سناریوی بصره در عراق است؟ شبه نظامیان شیعه، ارتش بریتانیا را در بصره بارها خجل کردند و چیزی که پس از آن از سوی آمریکایی ها اساسا شکست خوانده شد و مورد انتقاد قرار گرفت.

اما افغانستان عراق نیست. نیروهای ویژه بریتانیا بخصوص در تامین امنیت هلمند نقش بسیار مهمی بازی کردند، نقشی که مورد ستایش فرمانده هان آمریکایی قرار گرفته است. هلمند برای هر کسی که به این ولایت اعزام شود، چه آمریکایی باشدچه بریتانیایی و چه افغان، یک منطقه پر از درگیری های خونین خواهد بود.

مطالب مرتبط