باراک اوباما افغانستان را ترک کرد

Image caption اوباما در نطقش از سربازان آمریکایی قدردانی کرد

کاخ سفید میگوید باراک اوباما طی دیدار چهار ساعته اش از افغانستان، از پایگاه نظامیان آمریکایی در بگرام، حدود ۱۵ دقیقه از طریق تلفن با حامد کرزی صحبت کرد.

به گفته مقام های کاخ سفید، روسای جمهوری آمریکا و افغانستان در گفتگوی کوتاه خود بر آغاز روند خروج تدریجی نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا از افغانستان در ژوئیه ۲۰۱۱ تاکید کرده اند.

بر اساس توافقی که اخیرا در لیسبون، پایتخت پرتغال انجام شد، نیروهای بین المللی باید تا پایان سال ۲۰۱۴ مسئولیت تامین امنیت در سراسر افغانستان را به دولت این کشور واگذار کنند.

قرار بود باراک اوباما از بگرام توسط هلیکوپتر به کابل سفر کند اما مقام های آمریکایی می گویند که این کار به سبب بدی هوا و توفان لغو شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، برنامه گفتگوی تصویری رهبران آمریکا و افغانستان از طریق ماهواره نیز لغو شد. علت این تصمیم روشن نیست.

کاخ سفید می گوید که باراک اوباما و حامد کرزی درباره افشاگری های تازه ویکی لیکس که دولت حامد کرزی را به فساد گسترده متهم کرده، صحبت نکردند.

باراک اوباما تا ده روز دیگر با انتشار گزارشی تازه ترین برآورد خود از استراتژی جنگ افغانستان را اعلام خواهد کرد.

مقام های کاخ سفید گفته اند که باراک اوباما حامد کرزی را از روند این بازنگری آگاه کرده است.

هواپیمای حامل آقای اوباما حدود ساعت نه شب به وقت محلی، در فردوگاه بگرام به زمین نشست.

رئیس جمهوری آمریکا در بگرام با ژنرال دیوید پترائوس فرمانده آمریکایی ناتو در افغانستان و کارل ایکنبری، سفیر کشورش در کابل، دیدار کرد.

آقای اوباما همچنین در جمع شماری از سربازان آمریکایی در بگرام سخنرانی و از "فداکاری" آنها قدردانی کرد.

نزدیک به صد هزار سرباز آمریکایی در افغانستان درگیر نبرد با گروه های شورشی هستند.

این نیروها در مناطق عمدتا ناآرام جنوب و شرق افغانستان مستقرند.