به روز شده:  11:51 گرينويچ - 05 دسامبر 2010 - 14 آذر 1389

نوت نویسی برای رباب

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

روزهای گذشته شاهد برگزاری چهارمین دوره "جشنواره بین المللی رومی" با تکیه بر در اسلو پایتخت نروژ بود. هنرمندانی از منطقه و شماری از اهالی شعر و هنر از کشورهای مختلف اروپایی در این همایش شرکت داشتند. تصور می رود به دنبال اقدام سه سال پیش یونسکو سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد برای نامگذاری سال مولانا، توجه به اشعار و اندیشه های مولوی در کشورهای مختلف جهان بیشتر شده است.

احمد طاهری، نویسنده و مترجم که در جشنواره بین المللی رومی شرکت داشت، می گوید: بحث تأثیر مولوی بر هنرهایی مثل تئاتر، موسیقی و شعر خارج از حوزه زبان فارسی در این همایش مطرح شد و شماری از شاعران شناخته شده نروژی شعرهایی را که تحت تأثیر مولوی سروده بودند، خواندند، و گفته شد که روند اثرگذاری مولوی بر ادبیات و هنر جهان اکنون افزایش یافته است.

در این جشنواره برنامه های مختلف موسیقی نیز به اجرا درآمد. کنسرت گروه بین المللی رومی به سرپرستی جاوید افسری راد، آهنگساز و نوازنده، بخش مهم دیگر جشنواره را تشکیل می داد. قسمتی از این جشنواره به اجرای موسیقی با مایه عرفانی از سوی دولمتمند خالو آهنگساز و خواننده برجسته تاجیک اختصاص داشت. آقای دولتمند در گفتگو با ما برگزاری این جشنواره را گامی مهم در نزدیک ساختن فرهنگها و زبانها خواند.

در ادامه مجله فرهنگی این هفته به تلاشی تازه برای نوت نویسی رباب پرداخته ایم. خالد آرمان آهنگساز، نوازنده و استاد موسیقی که اخیراً تلاشی تازه را در این جهت آغاز کرده است می گوید، نوت نویسی برای رباب و به کارگیری این شیوه برای آموزش آن به هیچ وجه نمی تواند جای شیوه آموزشی سنتی این ساز را بگیرد.

آقای آرمان که در حال حاضر به تدریس موسیقی در مراکز دانشگاهی و هنری در اروپا نیز می پردازد، می خواهد برای شاگردان انستیوت موسیقی در کابل رباب را به صورت نوت با الفیای موسیقی در کتابی عرضه کند. در ادامه به قطعاتی از گیتار و رباب ساخته خالد آرمان گوش می دهیم، و از او می شنویم که چه انگیزه ای برای این اقدام داشته است.

در پایان مجله به بحث درباره جنبش مشروطیت افغانستان می پردازیم. اخیراً در محفلی در هالند به مناسبت تجلیل از صدمین سالگرد تولد براتعلی تاچ، مبارز مشروطه خواه و یکی از چهره های روشنفکری معاصر افغانستان، به نقش جنبش مشروطیت در جریان روشنگری در این کشور پرداخته شد. در این محفل جایگاه بنیانگذاران مشروطیت در جنبش روشنفکری افغانستان مورد بررسی قرار گرفت.

لطیف ناظمی از شرکت کنندگان این محفل، نقش بنیانگذاران این جنبش را در روند روشنگری در افغانستان برجسته خواند. همایون تاچ فعال فرهنگی و فرزند براتعلی تاچ به ما گفت که در این محفل درباره ماهیت و اهمیت جنبش مشروطیت صحبت و در پایان پیشنهاد شد که افغانان در یک روز مشخص از مشروطیت سوم به عنوان یک رویداد اثرگذار در تاریخ سیاسی افغانستان تجلیل کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.