نشریات کابل: یکشنبه 14 قوس

سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به افغانستان و عدم دیدار او با حامد کرزی، موضوع اصلی بسیاری از روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه چراغ سرمقاله خود را به سفر اخیر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به افغانستان اختصاص داده و نوشته که عدم دیدار آقای اوباما با حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، به هر دلیلی که بوده باشد "پیام خوبی از همکاری میاان دو کشور ندارد."

این روزنامه نوشته که آقای اوباما برای بررسی استراتژی خروج نیروهایش از افغانستان از این کشور دیدار کرد، اما بدون اینکه با رئیس جمهور این کشور از نزدیک ملاقات کرده باشد.

چراغ نوشته که آمریکا انتظار می رود تا ده روز دیگر، گزارش خود را از وضعیت افغانستان منتشر کرده که به نوشته روزنامه، می تواند روی چگونگی همکاری آمریکا با دولت افغانستان تاثیر گذاشته باشد و در چنین شرایط، به باور نویسنده چراغ، دیدار باراک اوباما با حامد کرزی "می توانست بسیار سرنوشت ساز باشد."

روزنامه هشت صبح نیز به همین موضوع توجه کرده و پرسیده که چرا رئیس جمهور آمریکا در سفر به افغانستان، با همتای افغانی خود دیدار نکرد؟

این روزنامه به نقل از گزارشها نوشته که خرابی هوا باعث شده تا پرواز هلی کوپتر اوباما از بگرام به کابل و دیدار او با رئیس جمهور کرزی لغو شود.

اما نویسنده به این باور است که "نه خرابی هوای طبیعی، بلکه هوا و فضای سیاسی موجب تیرگی روابط میان دو طرف شده است."

هشت صبح نوشته که تیرگی روابط آمریکا و افغانستان در شرایط کنونی، هرگز به سود مردم افغانستان نیست و "تاثیرات منفی بر تحولات آینده خواهد داشت."

روزنامه ماندگار در مطلبی به پیامهای داخلی و منطقه ای سفر اوباما به افغانستان پرداخته است.

این روزنامه نوشته که رئیس جمهوری آمریکا، قبل از سفر به کابل، از هند دیدار کرده بود و این مسئله، به نوشته روزنامه می رساند که آمریکا برای حل مشکلات کنونی افغانستان، می خواهد بیشتر دست دوستی هند را بفشارد.

ماندگار نوشته که این دو سفر، پیامی را به پاکستان می رساند که این کشور دیگر یکه تاز میدان نیست و هند می تواند نقش مهم تری در این رابطه داشته باشد.

نویسنده همچنین نوشته که با آغاز خروج نظامی آمریکا از افغانستان سر از سال 2011، آمریکا نیاز دارد تا اطمینان حاصل کند که افغانستان یکبار دیگر درگیر جنگ داخلی نشده و مورد حمله همسایه ها قرار نخواهد گرفت.

این روزنامه افزوده که سفر اوباما به هند و افغانستان، برای "پیدا کردن راه های دیگر و گزینه های دیگر" برای حل مشکلات منطقه صورت گرفت.

روزنامه دولتی انیس در سرمقاله خود به روابط افغانستان و پاکستان پرداخته و نوشته که سفر اخیر یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان به کابل، در بهبود روابط میان دو کشور موثر خواهد بود.

این روزنامه نوشته که هر دو کشور افغانستان و پاکستان قربانی تروریسم هستند و نیاز است تا برای مبارزه با این پدیده، دست دوستی و همکاری یکی دیگر را بفشارند.

روزنامه آرمان ملی به نقش پاکستان در تامین ثبات در افغانستان پرداخته و نوشته که حلقاتی در پاکستان، هنوز فعالیت های طالبان را کنترل می کنند.

این روزنامه نوشته که پاکستان نگران افزایش نفوذ هند در افغانستان است و از این رو، اجازه نمی دهد ابتکار عمل در مسایل افغانستان را به این سادگی از دست بدهد.