نشریات کابل: دوشنبه 15 قوس

سفر نخست وزیر پاکستان به کابل و روابط افغانستان و پاکستان، در کنار مسایلی چون جنجالهای انتخاباتی افغانستان و وضعیت معلولان، در روزنامه های چاپ امروز کابل بازتاب یافته است.

روزنامه هشت صبح به بهانه سفر یوسف رضا گیلانی، نخست وزیر پاکستان به کابل، روابط افغانستان و پاکستن را بررسی کرده و پرسیده که آیا مشکلات روابط دو کشور را پایانی خواهد بود؟

به باور نویسنده هشت صبح، پاکستان همواره در پی "کنترل" افغانستان بوده و خواسته است که به مسایل افغانستان از چشم پاکستان نگریسته شود.

این روزنامه از اسناد افشا شده توسط ویکی لیکس یاد کرده که در آن اشفاق کیانی، رئیس ارتش پاکستان گفته است که اگر افغانستان به هند نزدیک شود، پاکستان حمایت خود را از طالبان بیشتر خواهد کرد؛ در حالی که به نوشته روزنامه، افغانستان به عنوان یک کشور مستقل حق دارد روابط خود را با هر کشوری که می خواهد، تقویت کند و پاکستان نباید حق مداخله در این مسئله را داشته باشد.

اما هشت صبح نوشته که اخیرا پاکستان در حال افتیدن از چشم آمریکا بوده و این مسئله می تواند برای سیاستمداران پاکستانی نگران کننده باشد.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود نوشته است که شواهد نشان می دهد که آمریکا اخیرا از حمایت پاکستان دست کشیده و می خواهد هند را به عنوان متحد خود در منطقه برجسته کند.

این روزنامه نوشته که چنین سیاستی، پاکستان را واداشته تا برای جلب توجه دوباره آمریکا، تلاش کند روابط خود را با افغانستان بهبود بخشد.

اما ماندگار ابراز نگرانی کرده که در این میان، نکند افغانستان فریب سیاست پاکستان را خورده و روابط خود را با هند که از مدتها مناسبات خوبی با افغانستان داشته، آسیب برساند.

نویسنده ماندگار به این باور است که دولت افغانستان باید سیاست خارجی خود را بر مبنای منافع ملی و درازمدت افغانستان تعین کند، نه براساس احساسات.

روزنامه سرنوشت سرمقاله خود را به جنجالها در مورد نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان اختصاص داده و نوشته که همه منتظر پایان تحقیقات دادستانی کل هستند.

دادستانی کل افغانستان در مورد تقلب های انتخاباتی تحقیقاتی را راه انداخته و حتی اعلام نتایج نهایی از سوی کمیسیون انتخابات را نیز قبل از وقت خوانده است.

نویسنده سرنوشت از تحقیقات دادستانی کل حمایت کرده و نوشته که این نهاد نباید تحت فشار افرادی که با تقلب به پارلمان راه یافته اند، تحقیقات خود را متوقف کند.

روزنامه راه نجات از تجلیل از روز معلولان در افغانستان انتقاد کرده و نوشته که بهتر است بودجه اختصاص یافته برای تجلیل از این روز را، برای بهبود وضعیت زندگی معلولان مصرف می کردند.

این روزنامه نوشته که هر سال دولت افغانستان با مراسم تشریفاتی از روز معلولان تجلیل می کند، در حالی که کوچک ترین توجهی به زندگی خانواده های معلولان جنگ نمی شود.

مطالب مرتبط