نظرسنجی بی بی سی: افغانها می گویند نا امنی مشکل اصلی است

Image caption حضور زنان در نهاد های امنیتی افغانستان از جمله پلیس و ارتش افزایش یافته است

براساس نظر سنجی تازه بی بی سی شمار افغانهایی که حمله به نیروهای خارجی را تأیید می کنند، 19 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته. ناامنی حالا جایش را با بیکاری و فقر عوض کرده و در صدر مشکلات افغانها قرار گرفته است.

این نظر سنجی نشان می دهد، گروه طالبان و حامیان شان مسئول بیشترین ناامنیها دانسته شده و همچنان از محبوبیت کمی در میان مردم برخوردارند.

در سالهای گذشته افغانها هر از گاهی شاهد حملات انتحاری و انفجار بمب هایی در شهرها و راه های عمومی بوده اند و صحنه های دلخراش زیادی را تجربه کرده اند که طالبان یا رسما مسئولیت آن را به عهده گرفته و یا مردم آن را کار طالبان و دیگر گروه های شورشی می دانند.

در سال 2001 میلادی بود که رژیم طالبان بر اثر حمله آمریکایی ها و نیروهای ناتو در افغانستان سقوط کرد.بسیاری از افغانها این حملات را نوید بخش آینده بهتر برای خود و فرزندان شان خواندند. اما حالا اوضاع به خوبی آن روزها نیست. افغانها می گویند که علیرغم بالاگرفتن خشونتها، کشورشان در مسیر درستی حرکت می کند. این یکی از یافته های مهم نظرسنجی درافغانستان است که به سفارش بی بی سی انجام شده.

نگرانی امنیتی در صدر

نظر سنجی نشان می دهد که نگرانی های امنیتی حالا به جای بیکاری و فقر در صدر فهرست مشکلات قرار دارد.

با این وجود حمایت از دولت حامد کرزی همچنان به قوت خود باقی است. 62 درصد مصاحبه شوندگان گفته اند که رئیس جمهور شان کار خود را به خوبی انجام می دهد.

و نزدیک به دو سوم افغانها از ادامه حضور نیروهای آمریکایی در کشورشان حمایت کرده اند.

27 درصد از مصاحبه شونده ها گفته اند حمله نیروهای آمریکایی و ناتو کار درستی است، این آمار نشان می دهد شمار کسانی که حمله به نیروهای خارجی را تائید می کنند، نسبت به سال گذشته بیشتر شده است.

مردم دلایل مختلفی برای نارضایتی از نیروهای خارجی دارند.

تلفات غیر نظامیان در اثر حملات هوایی نیروهای خارجی، برخورد آمیخته با غرور آنها با شهروندان عادی و عدم هماهنگی میان نیروهای خارجی و نیروهای افغان از مواردی است که همواره از آن انتقاد شده است.

مقام های افغان بارها از نیروهای خارجی خواسته اند تا در رفتار شان تجدید نظر کنند، عملیات شبانه را متوقف کنند و در کنار برنامه های نظامی به باز سازی و بهبود وضعیت عمومی مردم نیز توجه کنند.

حضور جامعه جهانی در افغانستان دهها میلیارد دلار پول برای بازسازی و توسعه این کشور به همراه داشت. اما بسیاری از افغان ها می گویند که آنهمه پول نتوانسته زندگی شان را تغییر دهد.

از حضور نیروهای خارجی در افغانستان ده سال می گذرد. ولی بدتر شدن پیوسته اوضاع دراین سالها سبب شده خیلی از افغان ها نسبت به این نیروها و آینده کشورشان بدبین شوند.

اما آنچه دست کم مقامهای افغان را نسبت به آینده خوشبین می کند تحولاتی است که قرار است در سالهای آینده اتفاق بیافتد، از خروج تدریجی نیروهای خارجی گرفته تا انتقال مسئولیت های امنیتی به خود افغانها و اجرای برنامه گفتگو و آشتی با طالبان.

وضعیت زنان

همچنین در نظرسنجی آمده که وضعیت زنان در افغانستان هنوز نگران کننده است؛ زنان افغان، شهروندان دست دوم، شهروندانی که وضعیت زندگی شان در افغانستان همچنان نگران کننده خوانده شده. یافته های نظرسنجی بی بی سی نشان می دهد که هنوز سی و یک درصد مردم مخالف حضور زنان در بیرون از منزل بدون همراهی مردان خانواده هستند و پنجاه ونه در صد دیگر به آموزش دختران رای منفی داده اند.

درست یک روز پیش از انتشار نتیجه نظرسنجی بی بی سی یک مقام بلند پایه سازمان ملل متحد نیز در باره وضعیت زنان افغان ابراز نگرانی کرد.

آماری که از سوی سازمان ملل متحد منتشر شده نشان می دهد که بیشتر از شصت درصد زنان با انواع خشونت های فیزیکی و روانی روبرو هستند.

بیست و پنج درصد دیگر هم قربانی بدرفتاری های جنسی اند. شمار زنانی که از افسردگی های روانی رنج می برند نیز در آمار رسمی سازمان ملل، حدود دو میلیون ثبت شده است. ولی با همه این دشواری ها در سالهای گذشته تحولات مثبتی در زندگی بخشی از زنان شهرنشین دیده شده است.

حضور زنان در نهادهای امنیتی افغانستان، مجلس نمایندگان و حضور به نسبت فعال بخشی از زنان شهری در عرصه های اجتماعی و فرهنگی از مواردی است که هرچند به باور برخی از فعالان حقوق بشر سمبلیک است اما بیشتر زنان افغان آن را گامی به سوی آینده بهتر می دانند.

نظر سنجی مشابهی که در ماه دلو (بهمن) سال گذشته به سفارش بی بی سی انجام شده بود نیز نشان می داد که افغانها بازگشت طالبان را غیر قابل قبول می دانستند و از شرایط موجود نیز راضی نبودند.

مطالب مرتبط