نشریات کابل: سه شنبه 16 قوس

اسناد افشا شده از سوی سایت انترنتی ویکی لیکس، هنوز موضوع اصلی مورد بررسی در بسیاری از روزنامه های چاپ کابل است. در کنار این، نگرانی از فقر و گرسنگی در افغانستان در روزنامه های کابل بازتاب داشته است.

روزنامه هشت صبح با اشاره به این اسناد نوشته که هیلاری کلنتون، وزیر خارجه آمریکا گفته است که عربستان سعودی "مهم ترین منبع تمویل تروریست ها در سراسر جهان است."

این روزنامه در سرمقاله خود زیر عنوان "ریشه های تروریسم در زیر عبای تقدس" نوشته که عربستان سعودی به دلیل جایگاهی که در تاریخ اسلام دارد، برای تمامی مسلمانان محل با ارزشی تلقی می شود، اما در چنین شرایطی، نظام حاکم بر عربستان، تلاش کرده است از این موقف خود سوءاستفاده کند.

نویسنده از چنین موضعگیری عربستان سعودی انتقاد کرده و نوشته است که این کشور تا آخرین مرحله از نظام طالبان در افغانستان حمایت کرد و آنها را به رسمیت شناخت.

روزنامه آرمان ملی نیز به همین مسئله پرداخته و نوشته که "نقش اعراب در بحران افغانستان مشهود است."

این روزنامه ادعا کرده که طالبان برای پیش برد مبارزه خود در افغانستان، بخش اعظمی از نیازمندی های خود را از عربستان سعودی برآورده می کنند.

آرمان ملی پرسیده که اگر عربستان سعودی می خواهد در افغانستان صلح پیاده شود، با توجه به نفوذی که دارد، چرا نقش تعیین کننده ای در مذاکرات صلح افغانستان با طالبان بازی نمی کند؟

روزنامه دولتی انیس نیز در سرمقاله خود به افشاگری ویکی لیکس پرداخته و نوشته که در بخشی از اسناد منتشر شده از سوی این سایت، حکومت افغانستان با اتهاماتی روبرو شده است.

این روزنامه انتشار اسناد ویکی لیکس را "شایعه پراکنی" توصیف کرده و نوشته که گردانندگان ویکی لیکس "می خواهند یکی را به جان دیگری انداخته و خود دنبال منافع شان باشند."

انیس همچنین نوشته که احتمالا دست هایی در پشت این شبکه وجود دارد که با این افشاگری ها، دنبال اهداف خود هستند.

روزنامه چراغ در سرمقاله خود، موضوع فقر و گرسنگی در افغانستان را بررسی کرده و به درخواست سازمان ملل متحد از جهان برای کمک به مبارزه با گرسنگی در افغانستان اشاره کرده است.

این روزنامه مدیریت مصرف پولهای کمک شده به افغانستان را مورد انتقاد قرار داده و نوشته که سهم مردم افغانستان از ملیاردها دلار کمک جامعه جهانی به این کشور، "گرسنگی و آوارگی" است.

چراغ نوشته: "در حالی که تعداد کثیری از مردم افغانستان روز به روز فقیرتر و گرسنه تر می شوند، کاخ های میلیون دلاری از برکت فساد گسترده در کابل و شهرهای دیگر کشور سر بلند می کند."

روزنامه ماندگار نیز در صفحه نخست خود تصویری از یک مخروبه ناشی از جنگ های داخلی کابل را چاپ کرده که در کنار آن یک مرد معلول ایستاده است و روی آن نوشته: "سرزمین گرسنگان جهان"

ماندگار در این مطلب نوشته: "از یک طرف پولهای بادآورده جهان در کام چند نهنگ آدم نما فرو می رود و از سوی دیگر، میلیون ها انسان در فقر و تنگدستی جان می دهند."

این روزنامه افزوده: "گویا سیاستمداران ما وجدان و ضمیر شان را در گورستان آرزوی دردمندان دفن کرده و یا انیکه خدا را فراموش کرده اند که روزی از کردارشان پرسش می کند."

مطالب مرتبط