به روز شده:  14:18 گرينويچ - سه شنبه 07 دسامبر 2010 - 16 آذر 1389

پاکستان

جنجال بر سر اعدام زن مسیحی در پاکستان

دادگاهی در پاکستان، آسیه را به اتهام توهین به مقدسات به اعدام محکوم کرده است

اختلاف برسر سرنوشت یک شهروند مسیحی در پاکستان، این کشور را دو دسته کرده است. سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواهان آزادی "آسیه بی‌بی" اند که به اتهام اهانت به مقدسات دینی به اعدام محکوم شده، اما گروه‌های مذهبی بر اجرای حکم پافشاری دارند.

دادگاه محلی این زن 45 ساله را که مادر پنج فرزند است، به جرم بدگویی به حضرت محمد، پیامبر مسلمانان، به مرگ محکوم کرده است.

ماجرا حدود هجده ماه پیش وقتی شروع شد که آسیه با زنان مسلمان هم‌روستایی‌اش در مزرعه‌ای در روستای شیخ‌پورا در پنجاب کار می‌کرد که به ‌گفته مقام‌های محلی بر سر آب با هم درگیر شدند.

مقام‌های محلی می‌گویند زنان مسلمان از آسیه آب خواسته بودند اما عده ‌ای از نوشیدن آب از دست آسیه به این دلیل که نوشیدن آب از دست یک غیرمسلمان، نجس است، خودداری کردند.

زنان مسلمان اما شکایت کردند که در جریان این بگو مگو، آسیه به پیامبر اسلام توهین کرده است. ملای مسجد بعد از درگیری، او را برای توبه کردن به مسجد برد.

اما پلیس محلی در این ماجرا دخالت کرد و برای حفاظت از جان آسیه، او را به بازداشتگاه انتقال داد. گروهی علیه این زن تظاهرات کردند.

دادگاه و حکم کفر گویی

سازمان نظارت بر حقوق بشر، خواهان لغو قانون توهین به مقدسات شد که بر اساس آن این زن حکم اعدام گرفته است.

چندی بعد دادگاهی برگزار شد و بر اساس قانون مجازات "اهانت به مقدسات"، آسیه تکفیر و به مرگ محکوم شد.

این حکم اعتراض‌های گسترده جهانی را به دنبال داشت. پاپ بندیکت شانزدهم، رهبر کاتولیک‌های جهان خواستار رهایی آسیه بی بی از زندان شد.

سازمان نظارت بر حقوق بشر، خواهان لغو قانون توهین به مقدسات شد که بر اساس آن این زن حکم اعدام گرفته است.

قانون موسوم به "توهین رسالت" در زمان حکومت ژنرال ضیاءالحق، حاکم نظامی پاکستان در دهه 1980 میلادی بخشی از "قانون جزایی" پاکستان شد و مورد استفاده قرار گرفت. بسیاری باور دارند که به ابزاری برای سرکوب اقلیت‌های مذهبی در پاکستان بدل شده است.

سه میلیون مسیحی

سه میلیون شهروند پاکستانی، مسیحی اند که حدود پنج درصد جمعیت ۱۷۵میلیونی این کشور را تشکیل می دهند. آنها بارها به تبعیض علیه خود اعتراض کرده اند.

دولت‌های پیشین پاکستان و همچنین دولت فعلی آصف‌علی زرداری برای اعمال تغییرات در این قانون، تلاش کرده اند. اما با مخالفت گروه‌های مذهبی روبرو شده و سعی شان بی‌ثمر مانده است.

رئیس جمهوری پاکستان که صلاحیت صادر کردن حکم عفو خانم بی‌بی را دارد، دستور بازنگری این پرونده را صادر کرده است.

خانواده آسیه

عاشق مسیح، شوهر آسیه و پنج فرزند او حالا از ترس تهدید و خشونت، مخفی شده اند

شهباز بهاتی، وزیر امور اقلیت ها در پاکستان که این پرونده را بررسی کرده می‌گوید که او شخصا قانع شده است که آسیه بی گناه است.

اما یک روحانی تندرو در پیشاور که از "سهل انگاری دولت" خشمگین است، برای قتل این زن مسیحی، شش هزار دلار پاداش تعیین کرده است.

عاشق مسیح، شوهر آسیه و پنج فرزند او حالا از ترس تهدید و خشونت، مخفی شده اند.

علی‌دیان حسن، از سازمان حقوق بشر می‌گوید: "آسیه خیلی مشکلات را تحمل کرده و دیگر باید از پشت میله‌ها بیرون شود."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.