انتقاد از تاخیر در آغاز کار پارلمان جدید افغانستان

مجلس نمایندگان افغانستان
Image caption نتایج نهایی انتخابات جنجال برانگیز افغانستان دو هفته پیش اعلام شد

دهها تن از اعضای پارلمان جدید افغانستان از تاخیر در افتتاح پارلمان دوم انتقاد کرده و خواهان آغاز به کار فوری این نهاد شده اند.

این نمایندگان از رئیس جمهوری افغانستان خواستند پارلمان دوم را تا دو هفته دیگر افتتاح کند و به کار پارلمان قبلی رسما پایان دهد.

براساس قانون اساسی افغانستان پارلمان جدید پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات باید به کار آغاز کند، اما حالا از اعلام نتایج نهایی دو هفته می گذرد.

حکومت افغانستان تاکید می کند که تا زمان تعیین نماینده های انتصابی مجلس سنا، پارلمان این کشور افتتاح نخواهد شد، روندی که دست کم دو ماه دیگر را در بر خواهد گرفت.

مجلس سنای افغانستان صد و دو عضو دارد که یک ثلث اعضای آن انتصابی هستند و از سوی رئیس جمهوری برگزیده می شوند.

براساس قانون اساسی افغانستان باید نصف اعضای انتصابی مجلس سنا که مجموع آنها 34 نفرند، زن باشند. دو ثلث دیگر اعضای مجلس سنا، از اعضای شورای های ولایتی (استانی) و شوراهای ولسوالیها ( فرمانداری) هستند.

این درحالی است که در افغانستان هنوز شوراهای ولایتی تشکیل نشده و در مجلس سنای گذشته همه اعضای انتخابی سنا از شوراهای ولایتی بودند.

از سوی دیگر، هنوز دادستانی کل افغانستان نیز تحقیقات خود را در مورد نتایج نهایی انتخابات پارلمانی کامل نکرده است.

دادستانی کل، اخیرا اعلام نتایج نهایی انتخابات را از سوی کمیسیون مستقل انتخابات قبل از وقت خواند و گفت که به تقلب های گسترده در جریان انتخابات رسیدگی نشده است.

ولی کمیسیون انتخابات، نتیجه اعلام شده را نهایی می داند و تاکید کرده که تحقیقات دادستانی کل، تغییری در آن وارد نخواهد کرد.

شماری از اعضای پارلمان دوم افغانستان از این نگران هستند که تاخیر در آغاز به کار این پارلمان، برنامه های کاری آن را نیز با تاخیر روبرو خواهد کرد.

کارهای مهمی در انتظار پارلمان دوم افغانستان است، از جمله بررسی صلاحیت کاری افرادی که نتوانستند رای اعتماد مجلس پیشین را برای پست وزارت جلب کنند. هم اکنون، هفت وزارتخانه در افغانستان توسط سرپرست اداره می شود.

تصویب قانونی برای حضور نیروهای خارجی در افغانستان و تصویب قانون انتخابات پارلمانی از دیگر کارهای پرچالش مجلس دوم خواهد بود. مجلس کنونی نتوانست قانون انتخابات پارلمانی را تصویب کند و تاکنون انتخابات در افغانستان براساس فرمان تقنینی رئیس جمهوری برگزار شده است.

در افغانستان در مواردی که مجلس قانونی را تصویب نکرده باشد، رئیس جمهوری حق دارد فرمان تقنینی صادر کند اما بعد از تصویب قانون از سوی مجلس آن فرمان باطل خواهد شد.

در جریان کار پارلمان اول افغانستان، در بسیاری از موارد، تنشهایی در روابط این نهاد با حکومت بوجود آمده بود و بدون شک، یکی از تلاشهای حکومت افغانستان در دور دوم کاری پارلمان، کاهش این تنشها خواهد بود.

ولی از همین حالا، تاخیر در افتتاح پارلمان، رئیس جمهور کرزی را با انتقادهای جدی از سوی نمایندگان جدید روبرو کرده است.

مطالب مرتبط