نشریات کابل: چهارشنبه 17 قوس

تعطیل شرکت های خصوصی امنیتی، سفر مقامات خارجی به افغانستان و تلاشها برای مذاکره با طالبان، مسایل بازتاب یافته در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه چراغ با توجه به برنامه دولت افغانستان به تعطیل فعالیت شرکت های خصوصی امنیتی، به اظهارات اخیر معاون وزارت داخله پرداخته که گفته است شماری از افراد این شرکتها در صفوف نیروهای پلیس جذب شده اند.

نویسنده چراغ نوشته که از یک سو مقامات افغان کارمندان این شرکت های امنیتی را به دست داشتن در جرایم و راهزنی متهم می کنند و از سوی دیگر، همین افراد را در صفوف پلیس جذب می کنند.

این روزنامه در عین حال پرسیده که چرا وزارت داخله افغانستان آنعده از کارمندان این شرکتها را که در جرایم دست داشته اند، به دادگاه نمی کشاند؟

روزنامه راه نجات از "سکوت" در تلاشهای صلح دولت افغانستان با طالبان انتقاد کرده و نوشته که مردم افغانستان منتظر اقدامات مسئولان در راستای تامین صلح و مذاکره با مخالفان هستند.

این روزنامه نوشته که پس از برگزاری اجلاس مشورتی صلح، زمان زیادی سپری شد تا شورای صلح تشکیل شود و حالا پس از تشکیل این شورا، مدتها می گذرد که اقدام عملی از سوی شورای صلح صورت نگرفته است.

راه نجات نوشته که یکی از دلایل اصلی رای دهی به حامد کرزی در انتخابات دوم ریاست جمهوری، تعهدات او برای آوردن صلح و گفتگو با طالبان بود، تعهداتی که تا حالا عملی نشده است.

روزنامه افغانستان با توجه به سفر رئیس جمهوری آمریکا، نخست وزیر بریتانیا و نخست وزیر پاکستان به افغانستان ظرف یک هفته اخیر، نوشته است که اگر مقامات افغان از این فرصت بدرستی استفاده کرده باشند، این سفرها می تواند مبارزه با تروریسم را وارد مرحله جدیدی کند.

نویسنده روزنامه اگرچه نوشته که سفر رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا، عمدتا به هدف دیدار با سربازان کشورهایشان در آستانه عید کریسمس صورت گرفت، اما نوشته که این کشورها و نیز پاکستان، نقش تعیین کننده ای در مسایل افغانستان دارند و دیدار با مقامات عالی رتبه این سه کشور در فاصله یک هفته برای مقامات افغان، باید فرصت خوبی بوده باشد.

روزنامه هشت صبح به بهانه سفر دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا به افغانستان، نقش سربازان بریتانیایی را در امنیت افغانستان بررسی کرده است.

این روزنامه نسبت به نیت بریتانیا در مبارزه علیه تروریسم در افغانستان ابراز تردید کرده و نوشته که حضور سربازان بریتانیایی در هلمند، به معنای تقویت گروه طالبان بود.

نویسنده هشت صبح باور دارد که نیروهای بریتانیایی در زمان حضور شان در هلمند، ولسوالی هایی را در اختیار طالبان قرار دادند و عملا به نا امنی در این منطقه کمک کردند.

این روزنامه همچنین حمایت آقای کامرون در تلاشهای دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان را نیز زیر سوال برده است.

مطالب مرتبط