خوش‌بینی وزیر دفاع آمریکا نسبت به 'بهبود' شرایط افغانستان

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا و حامد کرزی، در کنفرانس خبری در کابل
Image caption گیتس خروج نظامی آمریکا از افغانستان در زمان پیش بینی شده را قابل اجرا دانسته است

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا گفته است که استراتژی کشورش در افغانستان نتیجه بخش خواهد بود.

آقای گیتس که برای دیدار با سربازان آمریکایی، از پایگاه های نظامی ایالات متحده در افغانستان دیدن می کرد گفت که با توجه به وضعیت موجود، برنامه آمریکا برای خروج نظامی از افغانستان تا سال 2014 برنامه ای قابل اجراست.

اگرچه وزیر دفاع آمریکا پذیرفت که تلفات نیروهای ناتو و سربازان افغان در جریان درگیری های نظامی با شورشیان بیشتر شده، اما تاکید کرد که وضعیت افغانستان در مجموع، بهبود یافته است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اعلام کرده است که نظامیان این کشور از ماه جولای سال 2011، خروج تدریجی خود از افغانستان را آغاز خواهند کرد.

اما دیوید پترائوس، فرمانده کل نیروهای ناتو در افغانستان گفته است که احتمالا به آقای اوباما پیشنهاد خواهد کرد که برنامه خروج از افغانستان را به تاخیر بیاندازد.

وزیر دفاع آمریکا که پس از دو روز دیدار با سربازان این کشور در افغانستان صحبت می کرد، گفت: "من با این اطمینان دوباره (به آمریکا) برمی گردم که استراتژی ما کارآمد است و اهداف مهمی که باراک اوباما سال گذشته تعیین کرد، قابل اجرا خواهد بود."

او افزود: "حرف اصلی این است که ظرف دوازده ماه اخیر، راهی طولانی را پیموده ایم، پیشرفتها حتی در ظرف چند ماه اخیر، بیشتر از انتظار من بوده است."

با افزایش تلفات سربازان خارجی در افغانستان، میزان حمایت از ماموریت ناتو در این کشور در آمریکا و در بسیاری دیگر از کشورهای مهم عضو ناتو، در حال کاهش بوده است.

اما وزیر دفاع آمریکا می گوید: "جانبازی سربازان افغان و ائتلاف، امنیت و مصونیت بهتری برای هر دو کشور به بار می آورد."

براساس گزارشها، تعداد سربازان خارجی که از آغاز عملیات نظامی ائتلاف در افغانستان در سال 2001 تا حالا کشته شده اند، از مرز دو هزار نفر گذشته است.

مطالب مرتبط