کارمندان ربوده شده پاکسازی مین‌ در خوست آزاد شدند

عکس از وبسایت مرکز مین روبی افغانستان
Image caption مین‌روبی کار دشواری است، اما ناامنی و آدم‌ربایی کار مین‌روب‌ها را دشوارتر کرده است.

مقام‌های امنیتی در جنوب شرق افغانستان گفته‌اند که یازده کارمند ربوده شده یک سازمان مین‌روبی از چنگ آدم‌ربایان آزاد شده‌اند.

ربوده شدگان روز پنجشنبه (۱۸ قوس/آذر) در ولسوالی (شهرستان) موسی‌خیل ولایت خوست، در جنوب شرق افغانستان به وسیله مردان مسلح ناشناس ربوده شده بودند.

ژنرال حکیم اسحاق‌زی، فرمانده پلیس ولایت خوست، به بی‌بی‌سی گفته است که این افراد با همکاری نیروهای خارجی از چنگ ربایندگان آزاد شده‌اند.

ژنرال اسحاق‌زی وضعیت جسمی این مین‌روبان را خوب توصیف کرد و افزود که به آنها آسیبی نرسیده است.

این افراد کارمندان سازمان مین‌روبی "ام‌دی‌سی" هستند که روز پنجشنبه به ولسوالی موسی‌خیل ولایت خوست سفر کرده بودند.

مقام‌های محلی گفته‌اند که این مین‌روبان بدون اینکه مسئولان امنیتی را از سفر خود به موسی‌خیل آگاه کنند، به این ولسوالی عزیمت کرده بودند و در جریان همین سفر ربوده شدند.

این مقامها گفته‌اند که راننده این مین‌روب‌ها هم همراه با آنها از سوی آدم ربایان ربوده شده است، ولی هنوز اطلاعی در باره او در دست نیست.

این دومین مورد اقدام به آدم‌ربایی در کمتر از ده روز است که مین‌روبان در شرق افغانستان هدف آن قرار گرفته اند.

هفته گذشته هفت مین‌روب سازمان پاکسازی مین "اومر" در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان توسط افراد ناشناس ربوده شدند.

ژنرال امین‌الله امرخیل، فرمانده پلیس مرزی در شرق افغانستان گفته است که این افراد روز چهارشنبه، اول دسامبر در منطقه "مهمند دره" در شرق شرق جلال‌آباد ربوده شدند.

به گفته فرمانده پلیس مرزی، تعداد افرادی که در این آدم‌ربایی هدف آدم‌ربایان قرار گرفتند، شانزده تن بودند، اما پلیس موفق شد نه نفر از آنها را نجات دهد و هفت دیگر اسیر ربایندگان شدند.

این هفت تن هم در روز جمعه، سوم دسامبر به کمک سران قبائل، والی ننگرهار و دیگر مقام‌های محلی آزاد شدند.

مین‌های کارگذاری شده در افغانستان حاصل سه دهه جنگ داخلی است و هر ساله در نقاط مختلف این کشور دهها نفر قربانی این مین‌ها می‌شوند.

سازمان‌های مین‌روبی در سالهای اخیر تلاشهای زیادی را به خرج داده‌اند تا افغانستان را از مین های کار گذاشته شده پاکسازی کنند اما ناامنی و مواردی از آدم‌ربایی آنها را با مشکلاتی در این زمینه مواجه کرده‌اند.