به روز شده:  22:02 گرينويچ - 12 دسامبر 2010 - 21 آذر 1389

دومین فستیوال فیلمهای افغانی در استکهلم

مدیا پلیر

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

نقش و اهمیت این فستیوال و وضعیت سینمای افغانستان را با در این مجله با سه مهمان درمیان گذاشته ایم: رحیم غفوری فعال ادبی و فرهنگی و یکی از برگزار کنندگان این جشنواره، همایون کریم پور سیناریو نویس و کارگردان، و عبدالملک شفیعی فیلمساز و منتقد فیلم.

رحیم غفوری می گوید که امسال کارگردانهای بیشتری در این فستیوال شرکت کرده بودند و از سوی دیگر برای انتخاب فیلمها معیارهای دقیق تری در نظر گرفته شده بود و در نتیجه جشنواره ای با کیفیت مطلوبتر از گذشته برگزار شد.

همایون کریم پور می گوید، برای نخستین بار در یک فستیوال افغانی فیلمهایی با چنین کیفیت به نمایش درآمد و هرکدام از این فیلمهای بلند و سینمایی را، هم از نظر بازیگری و تهیه و هم از نظر موضوع و داستان، می توان در سطح جهانی یک اثر خوب سینمایی به حساب آرود.

برنامه را انجا میتوانید بشنوید

به نظر آقای کریم پور، از مجموع فیلمهای به نمایش درآمده می توان به این نتیجه رسید که سینمای نوپای افغانستان به مرحله ای امیدارکننده از رشد و بالندگی دست یافته است.

از نظر عبدالملک شفیعی این جشنواره حکایت از آن داشت که سینمای افغانستان از مرحله تجربه در حال عبور است، و اگرچه راه درازی را هنوز هم پیش رو دارد، اما اما سینماگران به تدریج وارد مرحله حرفه ای کار می شوند.

آقای شفیعی می گوید که اهالی فیلم و سینما در افغانستان اکنون کار خود را جدی می گیرند و به همه ابعاد فیلم توجه می کنند، و این امر نشان می دهد که سینمای افغانستان یک قدم به پیش گذاشته است.

در پایان این شماره از مجله فرهنگی به بهانه برگزاری جشنواره خوشنویسی در کابل از سوی سازمان همکاریهای اقتصادی، اکو، که در آن آثار خطاطان از ایران، افغانستان و تاجیکستان به نمایش گذشته شد، نگاهی داشتیم به جایگاه خطاطی و خوشنویسی در افغانستان و منطقه.

عبدالله اکبری، شاعر و خوشنویس در این برنامه به ما گفت، علارغم توجه اندک محافل رسمی و غیررسمی به این هنر، رشد خوبی در این عرصه در افغانستان وجود داشته و می توان به این کشور جایگاه دوم را بعد از ایران داد.

به باور آقای اکبری، علارغم پیشرفت تکنولوژی و بکارگیری الفبای کامپیوتری برای خوشنویسی، شیوه سنتی خطاطی همچنان برای اهل هنر جایگاه ویژه ای دارد و آنان حاضر نیستند این هنر را بازاری کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.