به روز شده:  13:29 گرينويچ - شنبه 11 دسامبر 2010 - 20 آذر 1389

سیاست افغانستان

دادستانی کل افغانستان خواستار لغو نتایج انتخابات پارلمانی شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دادستانی کل افغانستان خواستار ابطال نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این کشور شده، اما کمیسیون شکایات انتخاباتی این درخواست را ناشی از انگیزه های سیاسی دانسته است.

رحمت الله نظری، معاون دادستان کل افغانستان در یک نشست خبری گفت که میزان بالای "تقلب" بر شفافیت انتخابات پارلمانی بیست و هفتم سنبله/شهریور سایه افکنده است.

آقای نظری گفت: "لوی سارنوالی (دادستانی کل) جمهوری اسلامی افغانستان... آرزومند است که محاکم محترم کشور حسب تقاضای قانونی ملت به لغو نتایج نهایی انتخابات و مجازات عاملین این روند حکم صادر نماید تا باشد که باعث زجر ایشان و عبرت دیگران گردد."

ساعاتی پیش از اظهارات معاون دادستان کل، یکی از مقامهای ارشد دادستانی کل هم در گفتگویی با بی بی سی اظهارات مشابهی داشت.

اگر نهادهای دیگری به خود اجازه دخالت در کار کمیسیون شکایات انتخاباتی را می دهند، شاید استنباط این باشد که انگیزه های دیگری در کار باشد، از جمله احتمال دارد که انگیزه های سیاسی و یا هم انتقام گیری های سیاسی در پشت این مساله ها نهفته باشد

احمد ضیا رفعت

به نظر می رسد که این اظهارات و تاکید بر آنها، نشانه ای از جدیت دادستانی کل برای ابطال نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان باشد.

اما کمیسیون شکایات انتخاباتی این اظهارات را نوعی "فشار" دانسته و این فشارها را تلاشی برای ابطال نتایج انتخابات و ناشی از انگیزه های سیاسی دانسته است.

احمد ضیا رفعت عضو و سخنگوی این کمیسیون گفت: "اگر نهادهای دیگری به خود اجازه دخالت در کار کمیسیون شکایات انتخاباتی را می دهند، شاید استنباط این باشد که انگیزه های دیگری در کار باشد، از جمله احتمال دارد که انگیزه های سیاسی و یا هم انتقام گیری های سیاسی در پشت این مساله ها نهفته باشد."

آقای رفعت همچنین به بی بی سی گفت: "چون فشارها کارگر واقع نشد، حالا سعی می شود که توسط نهادهای دیگری و به گونه دیگری فشارها وارد شود، اما آن جا که به قانون بر می گردد، هیچ نهاد دیگری صلاحیت آن را ندارد که نتیجه انتخابات را با پرسش مواجه کند."

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی افغانستان حدود دو هفته پیش اعلام شد، اما جنجالها همچنان بر سر آن ادامه دارد.

شکست نامزدان پشتون تبار در ولایت غزنی، حذف شماری از طرفداران حامد کرزی، رئیس جمهوری از فهرست برندگان و حضور گسترده مخالفان سیاسی آقای کرزی در مجلس آینده، از مواردی است که به باور بسیاری ها سبب افزایش جنجالها بر سر انتخابات پارلمانی افغانستان شده است.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی اما گفته است که در صورت ادامه این "فشارها" دست به دامان نهادهای قضایی خواهد شد.

لوی سارنوالی (دادستانی کل) جمهوری اسلامی افغانستان... آرزومند است که محاکم محترم کشور حسب تقاضای قانونی ملت به لغو نتایج نهایی انتخابات و مجازات عاملین این روند حکم صادر نماید تا باشد که باعث زجر ایشان و عبرت دیگران گردد

رحمت الله نظری

احمد ضیا رفعت گفت: "در صورتی که این نهادها بخواهند از طریق تهمت و افترا سعی در بدنام کردن کمیسیون شکایات انتخاباتی کنند، در این صورت این کمیسیون این حق را برای خود محفوظ می داند که در محکمه باصلاحیت، بر ضد چنین کسان یا نهادهایی اقامه دعوی کند."

در پی افزایش جنجال ها بر سر نتایج انتخابات مجلس، نامزدهای برنده که برگه عضویت در مجلس را هم از سوی کمیسیون مستقل انتخابات دریافت کرده اند، خواهان افتتاح هر چه زودتر مجلس از سوی رئیس جمهوری این کشور شده اند.

اما وزارت امور پارلمانی که مجرای اصلی روابط پارلمانی رئیس جمهوری با مجلس است، گفته است که مجلس تا زمان معرفی ۳۴ عضو جدید انتصابی مجلس سنا افتتاح نخواهد شد.

به این ترتیب هنوز مشخص نیست که مجلس جدید افغانستان چه زمانی رسما افتتاح خواهد شد و همچنین این مساله هم هنوز مشخص نیست که جنجالهای موجود بر سر نتایج انتخابات چه سمت و سویی خواهد گرفت.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.