روزنامه های کابل: شنبه، ۲۰ قوس

روزنامه های چاپ امروز کابل به بهانه سفر اخیر نخست وزیر پاکستان به افغانستان، بیشتر به بررسی و تحلیل مناسبات میان دو کشور افغانستان و پاکستان پرداخته اند.

سید یوسف رضا گیلانی، روز ۱۳ قوس/آذر وارد کابل شد و با حامد کرزی، رئیس جمهوری و شماری دیگر از مقام های دولت افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "خوشبینی ما و نگاه استعماری پاکستان" نوشته که این نظر مقام های پاکستانی که تا وقتی که "پشتون های قبیله ای" در نظام سیاسی افغانستان در اکثریت نباشند و معضل کشمیر میان هند و پاکستان حل نشود، ثبات در افغانستان تامین نخواهد شد، تازگی ندارد.

به نوشته این روزنامه، به نظر پاکستانی ها "پشتونهای دموکرات" نمی توانند از "پشتونهای قبیله ای" نمایندگی کنند و به این ترتیب پاکستان تلاش دارد نگذارد که فرهنگ سیاسی دموکراتیک در افغانستان شکل گیرد و از سوی دیگر به حمایت از طالبان و کارکرد آنها با عنوان "جنبش عدالتخواهانه پشتون" مشروعیت ببخشد.

هشت صبح اما در ادامه سرمقاله خود نوشته که نسخه پاکستانی برای حل معضل افغانستان عملا حمایت از طالبان است و نه "پشتونهای قبیله ای" و این امر به فرهنگ سیاسی دموکراتیک در درون پشتونها آسیب رسانده است.

این روزنامه اما افزوده: دولت افغانستان تلاش دارد که پاکستان را قانع به قطع حمایت از طالبان کند، در حالی که افغانستان باید تلاش کند که "نگاه استعمارگرایانه" پاکستان نسبت به خود و "دایه‌گری کاذبانه از یک قوم" را تغییر دهد.

هشت صبح همچنین پرسیده: در حالی که پاکستانی ها حامد کرزی و دیگر مقام های پشتون تبار دولت افغانستان را نماینده پشتونها نمی دانند، ملا عمر، رهبر طالبان را نماینده این قوم می دانند و دست به "تحریکات قومی" می زنند، بالاخره دولت افغانستان چه تعریفی از پاکستان دارد و با کدام دیدگاه می خواهد با پاکستان گفتگو کند و به نتیجه برسد.

ماندگار نوشته که نشانه های واضحی وجود ندارد که بر اساس آن ها بتوان سفر اخیر نخست وزیر پاکستان به کابل را "فصل جدیدی از تعامل" میان دو کشور دانست. به نظر نویسنده، حکومت پاکستان نه بلکه سازمان اطلاعات ارتش پاکستان است که سیاست این کشور را در مورد افغانستان تعیین می کند.

به باور این روزنامه، سازمان اطلاعات پاکستان افغانستان را "عمق استراتژیک" خود می داند و تا زمانی که پاکستان به شماری از اهداف خود در افغانستان دست نیابد، مساله خط مرزی میان دو کشور حل نشود و همچنین تصفیه حساب پاکستان با هند پایان نیابد، افغانستان شاهد ثبات نخواهد بود.

ماندگار در ادامه افزوده است که سیاست پاکستان در قبال افغانستان وابسته به تغییر تعریف منافع این کشور در افغانستان است و نباید به سفیر اخیر نخست وزیر پاکستان به افغانستان خوشبین بود.

انیس با اشاره به سفر اخیر سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان به پاکستان نوشته که افغانستان همواره خواستار استحکام روابط میان دو کشور بوده است.

این روزنامه به نقل از آقای رهین نوشته است که علی هجویری، شاعر معروف دوره غزنویان (سده پنجم)، نخستین "سفیر" افغانستان در پاکستان بوده که کوشیده است معارف اسلامی و فرهنگ خراسانی را در پنجاب منتقل کند.

علی هجویری اهل غزنی، نویسنده کتاب کشف المحجوب و یکی از پیشکسوتان تصوف اسلامی در منطقه بود که در پاکستان به نام "پیر دادا گنج" شهرت دارد و آرامگاه او هم در شهر لاهور پاکستان است.

انیس تلاشهای این عارف غزنوی در گسترش "فرهنگ خراسانی" در پنجاب را نشانه ای از پیشینه تاریخی در مناسبات میان دو کشور دانسته و افزوده که حالا این مناسبات از آزمون های بزرگ گذشته و به پختگی رسیده است.

این در حالی است که مقامهای دولت افغانستان همواره تاکید کرده اند که مراکز اصلی گروه های شورشی افغان در خاک پاکستان است و برخی منابع دولت پاکستان از آنها حمایت می کنند، اما پاکستان این ادعا را رد کرده اند.

راه نجات با اشاره به نارضایی های مطرح شده در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان، نوشته که "عوامل متعددی" روند بهبود وضعیت حقوق بشر را در این کشور به چالش کشیده است و به نظر نویسنده تا زمانی که این عوامل وجود داشته باشد، وضعیت حقوق بشر بهبود نخواهد یافت.

اخیرا کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، دفتر سازمان ملل در کابل و شماری از نهادهای مدافع حقوق بشر در افغانستان از وضعیت حقوق بشر در این کشور ابراز نارضایی کرده و گفته اند که هنوز هم موارد نقض حقوق بشر در افغانستان بسیار زیاد است.

به باور راه نجات، تلفات غیرنظامیان در مبارزه با شورشیان از نگرانی های جدی دولت افغانستان است که هم نیروهای خارجی و هم شورشیان در آن دست دارند. ولی نویسنده افزوده که نیروهای خارجی ادعای تامین حقوق بشر را دارند، اما شورشیان معیارهای حقوق بشری غربی را قبول ندارند.

به نظر راه نجات، بازداشت های خودسرانه، شکنجه زندانیان، موجودیت زورمندان، اختلاف میان معیارهای مبلغان حقوق بشر با اعتقادات مردم، به صورت طبیعی با استقبال مردم مواجه نمی شود و بهبود وضعیت حقوق بشر را با چالش رو به رو می کند.

سرمقاله نویس راه نجات در ادامه مدعی شده که مدعیان دفاع از حقوق بشر خود از "عوامل مهم افزایش نقض حقوق بشر" هستند. به نوشته این روزنامه، یا در راهکارهای آنان مشکل وجود دارد یا خود پایبندی عملی به رعایت حقوق بشر ندارند.

مطالب مرتبط