به روز شده:  12:59 گرينويچ - شنبه 11 دسامبر 2010 - 20 آذر 1389

اقتصاد افغانستان

حامد کرزی عازم ترکمنستان شده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

رئیس جمهوری افغانستان برای امضای موافقتنامه خط لوله انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند، عازم عشق آباد شده است.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با صدور اعلامیه ای گفته است که این موافقتنامه عصر روز شنبه (۲۰ قوس/آذر) به امضای حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، قربان قلی بردی محمدف، رئیس جمهوری ترکمنستان، آصف علی زرداری، رئیس جمهوری پاکستان و وزیر نفت و گار هند خواهد رسید.

در این اعلامیه آمده است: "براساس این موافقتنامه، سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند انتقال می‌گردد و افغانستان در حدود ۵.۱ میلیارد متر مکعب آن را برای استفاده در بخش های مختلف خواهد خرید."

دفتر ریاست جمهوری افغانستان گفته است که ساخت این لوله انتقال گاز علاوه بر این که منافع اقتصادی افغانستان را در پی دارد، در نزدیک شدن کشورهای دخیل و ایجاد فضای اعتماد میان آنها و گسترش همکاری های منطقه‌ای اهمیت زیادی دارد.

براساس این موافقتنامه، سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی ترکمنستان به افغانستان، پاکستان و هند انتقال می‌گردد و افغانستان در حدود ۵.۱ میلیارد متر مکعب آن را برای استفاده در بخش های مختلف خواهد خرید

اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان

این اعلامیه افزوده است: "احداث این خط لوله گاز یکی از بهترین نمونه‌های همکاری منطقه‌ای است که افغانستان همواره برآن تاکید داشته و فعالانه در راه تحقق آن تلاش می نماید."

در اعلامیه دفتر ریاست جمهوری افغانستان همچنین آمده است که همزمان با امضای این موافقتنامه، وزیران معادن و انرژی هر چهار کشور، سند دیگری را در ارتباط با تعیین چهارچوب موافقتنامه لوله انتقال گاز امضا خواهند کرد.

بر اساس این اعلامیه، کارهای مقدماتی برای اجرای پروژه انتقال گاز ترکمنستان به شبه قاره هند از طریق افغانستان انجام شده و قرار است قرارداد خرید و فروش گاز تا ۳۰ اپریل (آوریل) سال ۲۰۱۱ میلادی کاملا تکمیل شود.

گفته می شود که این لوله گاز حدود دو هزار کیلو متر طول خواهد داشت و کار ساخت آن تا چهار سال دیگر به پایان خواهد رسید.

آقای کرزی را در این سفر زلمی رسول وزیر امور خارجه، رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی، وحیدالله شهرانی وزیرمعادن، و شام لال بتیجا، مشاور ارشد اقتصادی رئیس جمهوری همراهی می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.