کمیسیون انتخابات افغانستان درخواست دادستانی کل این کشور را رد کرد

فضل احمد معنوی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان
Image caption آقای معنوی درخواست دادستانی کل به لغو نتایج انتخابات را به چالش کشید و گفت که قوانین افغانستان، چنین صلاحیتی را به هیچ نهادی نداده است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان درخواست دادستانی کل این کشور را که خواستار ابطال نتایج انتخابات پارلمانی شده بود، رد کرده است.

فضل احمد معنوی، رئیس این کمیسیون به خبرنگاران در کابل گفت که از نظر قانونی، هیچ نهادی به جز کمیسیون انتخابات افغانستان، حق رد یا تائید نتایج نهایی انتخابات را ندارد.

آقای معنوی هشدار داد که پافشاری بر ابطال نتایج انتخابات و "توسل به زور"، زمینه ساز ایجاد "بحران" در کشور شده و مسئولیت آن متوجه همین افراد خواهد بود.

او گفت: "کمیسیون مستقل انتخابات یقین دارد که همه آنچه را انجام داده مبتنی بر قانون اساسی، قانون انتخابات و قوانین نافذه کشور است. در بحث حقوقی قضیه، هیچ ابهامی وجود ندارد... اما اگر مسئله از بحث قانونی فراتر برود و بحث به زورگویی ها تکیه کند، در این صورت، بازنده میدان کمیسیون انتخابات نخواهد بود."

آقای معنوی افزود: "در آن صورت افرادی که می خواهند متوسل به زور شوند، در واقع طرفدار ایجاد بحران در کشور خواهند بود."

روز گذشته دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که تحقیقات خود در مورد تقلب های انتخاباتی را تکمیل کرده و براساس آن پیشنهاد می کند که نتایج نهایی انتخابات افغانستان به دلیل میزان گسترده تقلب، باطل اعلام شود.

رحمت الله نظری، معاون دادستانی کل افغانستان در یک کنفرانس خبری گفت: "لوی سارنوالی (دادستانی کل) جمهوری اسلامی افغانستان آرزومند است که محاکم محترم کشور حسب تقاضای قانونی ملت به لغو نتایج نهایی انتخابات و مجازات عاملین این روند حکم صادر نماید تا باشد که باعث زجر ایشان و عبرت دیگران گردد."

اما کمیسیون انتخابات افغانستان تاکید کرده است که نتایج اعلام شده از سوی این کمیسیون، نهایی است و هیچ مرجعی براساس قانون، حق ابطال آن را ندارد.

Image caption بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات افغانستان، اعلام نتایج انتخابات را به تاخیر انداخت

رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان گفت: "یک بار دیگر تاکید می کنم که هیچ مرجعی جز کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی حق بازرسی، تفتیش و تحقیق موضوعات انتخاباتی را ندارد. بعد از اعلام نتایج نهایی، ولسی جرگه (مجلس) جدید رسما تشکیل شده، صلاحیت لغو مجلس را به شمول کمیسیون انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی، هیچ مرجع دیگری ندارد."

آقای معنوی درخواست دادستانی کل به لغو نتایج انتخابات را به چالش کشید و گفت که قوانین افغانستان، چنین صلاحیتی را به هیچ نهادی نداده است.

او گفت: "آنچه را به عنوان لغو انتخابات پیشنهاد می کنند، اول باید مورد قانونی آن را دریابند که در کجای قانون چنین صلاحیتی به کدام مرجع داده شده است؟"

بحث تقلب در انتخابات پارلمانی افغانستان، باعث شد تا اعلام نتایج نهایی این انتخابات، به دلیل زمانگیر بودن بررسی ادعاهای تقلب، با تاخیر اعلام شود.

نتایج نهایی انتخابات افغانستان با استقبال سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا روبرو شده، اما برخی محافل سیاسی در افغانستان، از آن راضی نبوده اند.

گفته شده است که "عدم توازن قومی" در میان برندگان انتخابات مجلس دوم، دلیل ایجاد این نارضایتی ها بوده است.

مطالب مرتبط